Stručnjaci kažu da svakodnevno pranje lica nije dobro za kožu i da može uzrokovati više štete nego koristi, posebno onima koji se bore s aknama ili masnom kožom.
Kako piše The Sun, dermatologinja Eva Melegh otkrila je razloge zašto svakodnevno pranje lica šteti koži.
Imate neugodan zadah, a zubi su vam zdravi? Ovo su mogući razlozi
Još više masti kožu
Koža ljudi s aknama proizvodi veću razinu sebuma, masne tvari koja vlaži kožu i koja je vrlo važna za održavanje njenog zdravlja.
- Često pranje lica s otapalima koji su često prisutni u sredstvima za pranje masne kože uklanja prirodna ulja s površine kože, ostavljajući je suhom i potičući tijelo proizvodi još više sebuma - objašnjava dermatologinja.
Dodaje i da je čišćenje lica uljem i pilingom svaka dva dana bolje od svakodnevnog umivanja gelom za pranje lica.
Ne zaustavlja akne
Sebum s površine kože miješa se sa zrakom i bakterijama i postaje "užegao" te dovodi do začepljenja i upala koje izazivaju akne. Ipak, dermatologinja kaže da sebum ne treba prečesto ispirati jer će ga kad smanjite učestalost pranja kože ona sama početi manje proizvoditi, a time će se smanjiti i broj akni.
Može pogoršati crvenilo
Ako vam je koža jako osjetljiva, klor iz vode može znatno pogoršati situaciju. Dermatologinja zato savjetuje da je u slučaju preosjetljive kože najbolje čišćenje bez vode, s hidratantnom kremom za vrlo osjetljivu kožu.
Uklanja dobre bakterije
Dobre bakterije štite i održavaju kožu, sprječavaju isušivanje i zadržavaju vlažnost kože, a svakodnevno pranje lica ih uklanja i tako dodatno isušuje kožu.
Može pogoršati otvorene pore
Uklanjanje ulja kože kroz svakodnevno pranje može učiniti kožu manje elastičnom i ostaviti pore otvorenima, poručila je.
Znate li koliko sati dnevno biste trebali spavati za zdrav mozak?