Ukupno 19 vinara na jednodnevnom eventu predstavilo je 33 terana, najmlađi iz 2019., najstariji iz 2006., neki od njih višestruki su šampioni i osvajači medalja. Sve redom poznate vinarije.
S područja Buja i Momjana Kabola, Franković i Kozlović, iz Brtonigle Cattunar, iz Kostanjice Dešković, iz Motovuna i Kaldira Benvenuti vina, Bertoša, Fakin, Tomaz i Valenta, iz Vižinade Deklić, Franc Arman, Gerženić, Pilato, Sosich Wines i Vorić, iz Višnjana Poletti i Brčić, iz Rovinja Dobravac.
Birana vina za biranu publiku
U Esplanadu se na Vintage – prezentaciju odležanih terana by Vinistra moglo samo uz pozivnicu. Tako su u najboljim istarskim odležanim teranima mogli uživati vlasnici restorana, voditelji hrane i pića, poznati chefovi, vlasnici vinoteka, sommelieri, enolozi, distributeri vina, predstavnici medija koji prate eno-gastro scenu... – Autohtone sorte teran i malvazija pozicionirale su Istru kao respektabilnu vinsku regiju i atraktivnu turističku destinaciju. Kako bismo potvrdili status lidera na domaćem vinskom tržištu i promovirali naše najsnažnije adute odlučili smo se na nova vinska događanja pod zajedničkim nazivom Vintage, a prvi od njih posvećen je odležanim teranima. Tako smo željeli naglasiti neotkriveni potencijal ove sorte i najaviti početak ere modernog terana, našeg velikog vina. Riječ je o najizazovnijoj crnoj sorti u Hrvatskoj, teran je divlji pastuh kojega su Istrijani odlučili zajahati – poručio je Luka Rossi, predsjednik Vinistre.
Masterclass Svijet terana
Sjajna uvertira u promenadno kušanje bio je inspirativan masterclass pod nazivom Svijet terana na kojem su gosti kušali ovo moćno vino u sedam različitih stilova po izboru voditelja masterclassa, poznatog sommeliera Emila Perdeca, a pomno kreiran meni od sedam prefinih sljedova osmislila je Esplanadina chefica Ana Grgić Tomić. – Iako se teran stoljećima njeguje u istarskim vinogradima odlučili smo se za moderan pristup, pa je masterclass otvoren koktelom teranino spritz kako bi se ova sorta približila široj publici. Teran je predstavljen u sedam različitih stilova - od pjenušca, finog rosea i svježeg terana do kupaže, potom terana odležanih deset i 18 godina i za kraj destilata terana – istaknuo je Perdec.
Vrhunska kvaliteta
Širi kontekst ovoj ozbiljnoj istarskoj sorti dao je dr. sc. Marijan Bubola s porečkog Instituta za poljoprivredu i turizam koji je otkrio kako se u Udinama 1390. teran darivao uvaženim gostima, a 1641. u djelu „De Commentari storici geografici della Provincia dell’Istria“ spominje ga novigradski biskup Tommasini. – U 19. stoljeću, kada je u Istri bilo više od 34 tisuće hektara vinograda, što je više od današnjih površina u čitavoj Hrvatskoj, teran je bio najzastupljenija sorta s udjelom većim od 80 posto. Za usporedbu danas je njime zasađeno tek deset posto vinogradarskih površina, dok na malvaziju istarsku otpada njih 60 posto – rekao je profesor Bubola. Dodao je kako se još prije dvadesetak godina teran zbog neprikladnog pristupa u vinogradima smatrao sortom za vina osrednje kvalitete, od koje se prave isključivo mlada i lagana vina, no zahvaljujući entuzijazmu nekoliko vinara Istre u potpunosti se promijenio pristup u njegovoj proizvodnji pa ova sorta danas daje vina iznimne kvalitete i različitih stilova.
Ove je godine pokrenuta i klonska selekcija terana u starim vinogradima u Istri, pregledano je 18 lokacija u vinogradima posađenim između 1903. i 1975. – Ovo je veliki događaj, ne samo zbog toga što je danas u Zagrebu promoviran teran, u metropoli koja sigurno ima najveći potencijal u promociji i potrošnji ovakvih vrhunskih proizvoda, nego i zbog toga što je riječ o prvoj manifestaciji na ovako visokom nivou otkada smo nakon spora sa Slovenijom dobili i službeno mogućnost korištenja naziva teran. Iznimno sam ponosan na Vinistru što se odlučila na ovakav iskorak i što je prezentirala odležani teran na najljepši mogući način – poručio je Ezio Pinzan, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i lovno gospodarstvo Istarske županije.