Njegov doslovni prijevod s latinskog jezika znači “ljepilo”. Jasno je stoga kakvu funkciju ima gluten u mnogim žitaricama poput pšenice, raži, ječma ili pira, pa tako i u brašnima od tih namirnica. On čini tijesto ljepljivim i daje mu elastičnost pa je zbog toga sastavni dio današnjih pekarskih proizvoda.
Ispeći kruh ili bilo koje pecivo od brašna bez glutena zato je nešto izazovnije nego umijesiti kruh od, primjerice, pšeničnog brašna. A jesti prema pravilima bezglutenske prehrane zahtijeva i malo više znanja o hrani. Jer – gluten se zna kriti i u namirnicama u kojima ga ne bismo očekivali, poput sušenog voća koje se često posipa brašnom, ili prerađenog mesa i začina.
Iskustva i recepti iz prve ruke!
Gdje je još gluten skriven, može se pročitati u posebnom prilogu Bezglutenska kuharica koju darujemo uz Večernji list u srijedu 4. studenoga. Kao i kako koristiti tapioku te koju funkciju ona ima u bezglutenskoj prehrani. I
Imamo i isprobane recepte koje su nam ustupili oni alergični ili intolerantni na gluten, ali i oni ljudi koji boluju od celijakije. Ispecite pitu od blitve onako kako to radi 21–godišnji Kristijan Filipčić, koji ne jede gluten već šest mjeseci nakon što je otkrio da ga ne podnosi na testu intolerancije na hranu.
Ili saznajte što sve možete napraviti s “ludim” tijestom Karlovčanke Dubravke Šegović i kako kruh s heljdinim brašnom radi Marina Novaković-Matanić. Svoje tehnike pripreme fritula, buhtli i pince otkrila je, pak, Katarina Lukač, koja već godinama kuha i peče za supruga celijakičara.
Posebni prilog Bezglutenska kuharica pronađite na dar uz Večernji list u srijedu 4. studenog. Na svim kioscima!