I dok je priprema zimnice u nekim prošlim vremenima bila nužna jer zimi nije bilo svježeg voća i povrća, brojne domaćice i danas daju prednost prirodnom i pripremljenom u vlastitoj kuhinji. Unatoč tome što na policama trgovačkih centara i zimi mogu pronaći sve što su odlučile spremiti u staklenke. Miris pečenih paprika, ajvara i džema vraća ih u djetinjstvo iz kojeg su sačuvale i recepte i savjete o pripremi i čuvanju.
Trud se isplati
Pripremate li zimnicu, još uvijek niste zakasnili, još stignete police svoje smočnice napuniti bojama, mirisima i okusima ljeta, iako je jesen već zakucala na vrata. Na tržnicama možete pronaći paprike, rajčice, krastavce, tikvice, patlidžane, bundeve, kupus, ciklu... Još možete pronaći i sve što vam treba za ukusne kompote, džemove, pekmeze. Ako ste propustili jagode, višnje, marelice, na tržnicama čekaju šljive, smokve, kruške, jabuke.
Odlučite li se za namirnice iz ekološkog uzgoja, možda će vas sve doći malo skuplje. No, jedino tako bit ćete sigurni da je u vašim staklenkama spremljeno samo ono što ste sami u njih stavili, uz dodatak octa, soli, šećera ili ulja. Jer u pravoj zimnici nema konzervansa. I ne zaboravite ono najvažnije, da bi zimnica uspjela, odaberite samo zdravo i svježe povrće i voće te dobro operite staklenke u koje ćete sve spremiti.
Recepti i savjeti
Prije pripreme svakako operite i voće i povrće. Ako je iz ekološkog uzgoja, ne treba ga guliti, osim ako tako piše u receptu po kojem pripremate. No, svemu što nije ekološko koru svakako odstranite. Posebno pripazite na limun koji dodajete kompotima, džemovima ili pekmezima.
Kako bismo vam olakšali pripremu, ali i ohrabrili sve one koji se dosad nisu okušali u ovom poslu, treći broj Večernjakova magazina slano&slatko bavi se upravo zimnicom. Uz nekoliko načina na koji za zimu možete spremiti papriku, osim kisele i slatke zimnice u magazinu ćete pronaći još neke mogućnosti kako je pripremiti.
Magazin možete kupiti na kioscima, a cijena mu je 14 kuna.
>>Ne propustite! Okusi ljeta sačuvani u domaćoj zimnici