Boca za vodu koju koristite svaki dan, iz nje pijete na poslu ili na treningu ili je jednostavno uvijek imate pri ruci, puna je bakterija i kamenca. Prema istraživanju provedenom 2022. prosječna boca za višekratno korištenje, sadrži 40.000 puta više bakterija nego daska za WC.
Nutricionistica Michaella Mazzoni za Glamour je objasnila zašto su boce za vodu toliko prljave i kako bismo ih trebali čistiti. Prema Mazzoni, trebali bismo prati svoje boce za vodu svaki dan. Nutricionistica preporuča klasiku - toplu vodu i deterdžent za posuđe s kojim treba dobro oribati bocu.
VEZANI ČLANCI:
Koji su zdravstveni rizici nepranja boce za vodu redovito?
Iako možda mislite da je voda čista, vaša boca za vodu može brzo postati leglo za bakterije i plijesan. Svaki put kada dotaknemo bocu za vodu ili, još gore, pijemo iz nje, potencijalno prenosimo bakterije na njene vanjske i unutarnje površine. S vremenom se te bakterije mogu razmnožiti.
GALERIJA: Ovo su čajevi koje ne biste trebali piti, a razlog je sasvim opravdan
U tom slučaju, čak i voda u boci može početi imati čudan okus. Ali osim toga, može postati prilično nezdravo. S vremenom možete početi osjećati nuspojave pijenja iz nečiste boce za vodu, uključujući 'glavobolje, mučninu i uznemiren želudac', kaže Mazzoni, 'Ako imate alergiju na plijesan, možete osjetiti simptome alergije na plijesan kao što su glavobolje, osjećaj omamljenosti i iritacija gornjih dišnih puteva'.
VEZANI ČLANCI:
Višekratne boce za vodu ne traju zauvijek. Naravno, one su održivije od plastičnih boca za vodu, ali vjerojatno ne biste trebali koristiti istu bocu godinama. 'Čak i uz čišćenje, boce za vodu treba mijenjati svakih 6 do 12 mjeseci', kaže Mazzoni.
Volite povremeno popit čašicu? Kad pijete, pijte džin, jer je najzdravije alkoholno piće