Znanstvenici u Njemačkoj otkrili su da prisutnost psa smanjuje osjećaj boli tijekom oporavka od fizičkih poteškoća, prenosi Daily Mail. Maziti psa, ili ga čak samo imati u blizini, učinkovitija je ‘metoda’ za olakšanje bolova, od prisutnosti čovjeka, izvještavaju. Ipak, istraživači ne savjetuju ljudima da ne uzimaju lijekove protiv bolova kada je potrebno, jer su njihovi eksperimenti testirali samo blagi oblik boli. Novo istraživanje vodila je dr. Heidi Mauersberger sa Odsjeka za psihologiju na Humboldtovu sveučilištu u Berlinu.
“Društvena podrška obitelji i prijatelja, iako je povezana s pozitivnim zdravstvenim učincima, ne pomaže uvijek u suočavanju s boli,“ navode dr. Mauersberger i njezini kolege u svom radu. “Mi smo htjeli testirati jesu li kućni psi bolji izvor podrške u bolnoj situaciji od ljudskih pratitelja.“ Studija je uključivala dva neznatno različita eksperimenta koji su se isključivo usredotočili na fizičku bol, a ne emocionalnu.
U prvom eksperimentu, 74 žene su sudjelovale u takozvanom testu hladnog pritiska, test koji se izvodi uranjanjem ruke u posudu s ledenom vodom, obično na jednu minutu, i mjerenjem promjena krvnog tlaka i otkucaja srca, sve dok ne postane nepodnošljivo hladno, u prisutnosti svog kućnog ljubimca, prijatelja ili dok su bile same. U drugom eksperimentu, još 50 žena je sudjelovalo u istom testu u prisutnosti nepoznatog psa ili stranca, ili dok su bile same.
Istraživači su koristili samo žene u svojim eksperimentima zbog dosljednosti, jer “rodne razlike mogu utjecati na percepciju boli i suočavanje s njom“, rekla je dr. Mauersberger. U prvom eksperimentu, psi su sjedili u kutu, a nije bilo fizičkog kontakta, dok su u drugom eksperimentu sudionice smjele maziti pse. U oba eksperimenta, sudionice su prijavile manje boli i pokazale manje "ponašanja boli", poput stiskanja čeljusti, grimasa i pritužbi, u prisutnosti pasa u usporedbi s ljudima. Kako se očekivalo, prisutnost njihovog vlastitog kućnog psa, za razliku od nepoznatog psa, rezultirala je snažnijim smanjenjem boli. Prisutnost čovjeka smanjila je bol više nego dok su sudionice bile same, ali ne toliko koliko prisutnost psa.
“Sudionici u pratnji svog psa prijavili su manju bol i pokazali niže fiziološke reakcije na bol, veću toleranciju na bol i manje izražene facijalne znakove boli,“ kaže tim. “Kućni psi mogu pomoći pojedincima da se nose s bolnim situacijama, osobito ako osoba koja osjeća bol općenito gaji naklonost prema psima.“ Psi pružaju bezuvjetnu podršku osobi koja doživljava bol, za razliku od ljudi, koji imaju tendenciju "društvenog osuđivanja". Na primjer, osoba koja doživljava bol može osjećati da je njezin ljudski pratitelj osuđuje zbog toga što pretjeruje. Također, "društveni zahtjevi" koje donosi prisutnost prijatelja mogu poništiti umirujući učinak njihove podrške. Tim navodi prethodnu studiju u kojoj su pod stresom žene preferirale biti same sa svojim psom kada su osjećale bol, jer u prisutnosti psa "nisu bile potrebne nikakva društvene pretvaranja niti su se trebala ispuniti društvena očekivanja."
Dr. Mauersberger priznaje da se njezina studija, objavljena u časopisu Acta Psychologica, usredotočila na percepciju boli kakvu su prijavili sudionici, što je naravno drugačije od samog fiziološkog fenomena boli. “Sudionici su prijavili manji intenzitet boli, osjećali su se sposobnijima nositi s boli i pokazivali su manje ponašanja povezanih s boli u prisutnosti pasa,“ rekla je za MailOnline. “Iako to možda nije izravno smanjenje boli na fiziološkoj razini, značajno utječe na to kako pojedinci doživljavaju i podnose bol.“ Ipak, tim smatra da psi mogu poboljšati kvalitetu života pacijenata s boli ili depresijom.
Pas iz čovjeka izvuče svu dobrotu, s udomiti starijeg psa ima i prednosti