Detoksikacije su sve popularnije, ali i sve potrebnije, uvjeravaju stručnjaci. Proljeće i prvi dozreli plodovi prirode odlična su kombinacija za čišćenje organizma.
Puno brašna i mesa
- Istina, detoksikacije su moderne, ali nisu pitanje pomodarstva. Za razliku od naših starih, danas se pretežno hranimo namirnicama u čijoj se proizvodnji koriste razne toksične tvari. One se talože u masnom tkivu i organizmu treba pomoći da ih se riješi. Pogotovo ako dulje vrijeme imamo nezdrave prehrambene navike i konzumiramo puno tzv. brze hrane, suhomesnatih proizvoda, slanih grickalica i slično. Većina Hrvata, nažalost, ne jede previše zdravo. Kod nas se, recimo, konzumira jako puno proizvoda od bijeloga brašna, a čak 90 posto naših građana suhomesnate proizvode jede često - kazuje nutricionistica Katarina Dujmović.
Koliko vremena treba da bi se organizam očistio od aditiva, umjetnih bojila, pesticida... ovisi, kaže naša sugovornica, o tome koliko smo ih unijeli, odnosno kako se inače hranimo. U neke ozbiljnije detoksikacijske pothvate, vezane uz zdravstvene tegobe, ne treba se upuštati bez konzultacija sa stručnjacima, a za obično proljetno čišćenje organizma na jelovnik za početak valja uvrstiti više sezonskih namirnica. I, dakako, piti više vode.
Sezonsko je najbolje
- Onima koji imaju pravilne prehrambene navike dostajat će i jedan vikend da pročiste organizam. Ta dva dana na jelovnik svakako treba uvrstiti što više sezonskih namirnica, a sada u proljeće šparoge, špinat, medvjeđi luk, zelenu salatu...
Integralna riža, recimo, također je odličan detoksikant i ona može biti baza obroka. Od zelenog povrća je dobro raditi i sokove, a uobičajenu dnevnu količinu vode s dvije litre treba povećati na tri, možda i na četiri litre. Mesa se tijekom vikenda detoksikacije treba potpuno odreći - savjetuje naša sugovornica.
Za one, pak, koji bi nakon zime i težih, masnijih jela, tijekom čišćenja organizma htjeli izgubiti i nekoliko kilograma preporučuje jednomjesečni detoksikacijski režim. Više voća i povrća, zelenih sokova i vode osnovni su postulat i u tom slučaju. Unos mesa bi, pak, valjalo ili smanjiti ili ga zamijeniti ribom. S time da svaki tjedan, kaže nutricionistica Dujmović, valja pojesti minimalno 300 grama ribe.
Alkohol, kavu i gazirane napitke, teška pržena jela i masnu te prerađenu hranu, rafinirana ulja, bijeli šećer i glatko brašno trebalo bi barem privremeno prekrižiti.
Organizam će reagirati ubrzanom probavom, a uskoro i općim osjećajem lakoće.
>>Izbacite otrove iz organizma u samo sedam dana. Evo kako
>>3 supernapitka za čišćenje organizma