Vinska cesta Ilok, na kojoj je dvadesetak vinarija, danas je nezaobilazna destinacija za sve vinoljupce, koji neće propustiti obilazak najmanje dvije-tri obiteljske vinarije, poznatog Starog podruma i ladanjskog imanja Principovca u srcu vinorodnog položaja na kojem se nekad odmarala kneževska obitelj Odescalchi.
Otkada je rimski car Probus u 3. stoljeću u Srijemu zasadio prve trsove loze, vino je u ovom dijelu Hrvatske postalo stil života. Čak su i Osmanlije unatoč vjerskoj zabrani konzumacije alkohola trgovali iločkim vinom, a kneževska obitelj Odescalchi u svojim starim podrumima čak je 200 godina prije Bordeauxa i Burgundije punila vino u posebne pakovine. Time je štitila reputaciju od preprodavača koji su ga miješali s vodom ili vinom lošije kvalitete.
Od davnina se vino iz Iloka cijenilo i na europskim dvorovima, a upravo se iločki traminac prije šezdesetak godina pio na krunidbi kraljice Elizabete II. Stručnjaci tvrde da je ova kraljevska sorta u srijemskom vinogorju dala svoj maksimum i proslavila iločke vinare. Tu su nagrađivani Iločki podrumi, vinarije Čobanković, Dragun, Knezović, Buhač, Krešić, Dolić-Kraljević, Julius Stipetić, TRS, Vina Papak, OPG Barbarić… Želite li kušati neka od poznatih iločkih vina, potrebna je prethodna najava, a cijena varira ovisno o vinariji.
Dok se budete šetali ovom jedinstvenom vinskom cestom koja vodi po ulicama grada, razgledajte povijesnu jezgru Iloka koju je još u 15. stoljeću utvrdio Nikola Iločki i svakako posjetite dvorac Odescalchi, u kojem je danas Muzej Grada Iloka.