Mnogi vanjski čimbenici djeluju na osnovnu genetsku strukturu što se naziva epigenetika. No epigenetska promjena nije klasična mutacija gena nego promjena koja nastaje oko samog DNK. Jedno je poljsko istraživanje otkrilo da i vrsta prehrane djeluje na okolinu DNK. Ako je ona promijenjena, velika je vjerojatnost da prehrambene navike mogu izazvati čak i mutaciju gena, a ne samo utjecati na tekućinu i enzime u kojima se nalazi DNK. U povijesti se nalazi generaliziranih primjera, kao što su djeca rođena u vrijeme Drugog svjetskog rata i velike nestašice hrane, a kasnije su vrlo lako obolijevala od srčanih bolesti i intolerancije na glukozu zbog teške i "zdrave" hrane, piše Medical Daily.
Ono što znanstvenici ne mogu sa sigurnošću potvrditi jest kako djeluje mehanizam prenošenja prehrambenih navika s generacije na generaciju, no pronašli su da nutrijenti također mogu promijeniti epigenetičke oznake. Iako su podaci još uvijek nedovoljno provjereni, znanstvenici smatraju da prehrambene navike mogu imati pozitivne i negativne posljedice na potomke.
Isto tako, preporučuju roditeljima da jedu više hrane bogate omega-3 masnim kiselinama, folnom kiselinom i vitaminom B-12 jer će na taj način poboljšati šanse za dobro zdravlje djece i njihovu dugovječnost.