Ekstradjevičanskog ulja, bez obzira na brzinu prerade, ove će godine biti malo.
Razlog tome je, čulo se na netom održanoj najvećoj manifestaciji posvećenoj maslinovim uljima – Vodnjanskim 10. danima mladog maslinova ulja – pojava agresivnih nametnika na maslinama koji su se mogli suzbiti samo kemijskim sredstvima.
Najveći problemom pokazali su se maslinova muha i svrdlaš koji su uzeli danak u urodu, ali i zdravlju nasada.
Upravo zbog količine insekticida koji su upotrijebljeni teško je govoriti o djevičanskom maslinovom ulju, točnije, ovogodišnje količine trebalo bi što prije potrošiti kako ne bi propale. Osim potrebe za tretiranjem insekticidima, maslinarima nisu išli na ruku ni vremenski uvjeti, što je iscrpilo i biljke i vlasnike.
Foto: Shutterstock
Kako nije bilo dovoljno sunčanih dana i topline, masline nisu upile energiju pa je ulje s niskim količinama polifenola, vodenasto, slabije arome i boje te nestabilnije.
No, osim što je stanje zabrinjavajuće u Istri koja je predvodnik u proizvodnji maslinovih ulja, podjednako je loše i u Dalmaciji, koja bilježi niže prinose, te u Crnoj Gori.
Vlažno ljeto donijelo je nametnike i u njihove maslinike pa je najraširenija sorta – barska žutica – podbacila.
Lošu godinu potvrdili su i Francuzi gdje je prosječna proizvodnja od oko četiri i pol tisuće tona prepolovljena. Objašnjavaju da preblaga zima nije uništila maslinovu muhu čija je ličinka preživjela i masovno se razmnožila.
>>Mitsko stablo života, blagostanja i dugovječnosti upravo tako djeluje na zdravlje i ljepotu
>>7 odličnih načina za iskoristiti maslinovo ulje izvan kuhinje