ozljede prijete

Šest (iznenađujućih) razlika između žena i muškaraca

fitness, trening, privatni trening (1)
Daniel Kasap/PIXSELL
17.10.2012.
u 12:13

Kako te razlike utječu na vašu tjelovježbu i, najvažnije, o čemu biste trebali voditi računa dok vježbate?

1. Stražnjica. Masno se tkivo kod žena nakuplja na zdraviji način nego kod muškaraca. Studija provedena na Oxfordu 2010. otkrila je da masnoća na bedrima i stražnjici, za razliku od trbuha i gornjeg dijela tijela, pomaže u zaštiti od srčanih bolesti. Stručnjaci upozoravaju da nema razloga za brigu imate li malo potkožnog masnog tkiva, pogotovo ako je ono smješteno u donjem dijelu tijela. Pokušavate li istopiti višak masnog tkiva kardiovaskularnim aktivnostima, razmislite da je ono ovdje s razlogom. Naime, bez određenog postotka masti žene ne mogu zatrudnjeti (kao uostalom ni dobiti prvu mjesečnicu). Niste li zadovoljni svojom pozadinom, tako vjerojatno ne misli vaš partner.

2. Bolovi u koljenu. Žene imaju između dva i deset puta veću vjerojatnost da pate od bolova u koljenu nego muškarci i to zbog biomehaničkih razlika u kutu u kojem je kuk postavljen prema koljenu, nazvan još i Q-kut. Stručnjaci smatraju da su zbog širih bokova ženska koljena osjetljivija na intenzivne aktivnosti kao što su sprintanje ili tenis koji zahtijeva brzu promjenu pravca. Svoju koštanu strukturu, nažalost, ne možete promijeniti pa valja ojačati mišiće zdjelice kako bi joj se poboljšala osnovna stabilnost.

3. Oni dani. Australski su istraživači otkrili da se sportašice lakše ozlijede kad imaju mjesečnicu. Zašto? Niska razina estrogena na početku uzrokuje smanjeni tonus i otežava koordinaciju. Rachel Cosgrova smatra da je vježbanje napornije tjedan dana prije i poslije mjesečnice zbog povećane razine progesterona i smanjene razine serotonina. Ako želite iskoristiti dane za vježbu i kad imate mjesečnicu, slobodno, ali prilagodite aktivnosti. Cosgrova kaže da vaše tijelo tada sagorijeva masnoću maksimalno. Zanimljivo je i da kontracepcijska pilula može ublažiti negativne pojave. Australski znanstvenici kažu da je pilula zapravo zaštita od ozljeda, da poboljšava performanse te funkciju mišića.

4. Mobilnost zdjelice. Zbog pokretljivosti zdjelice ligamenti mogu prouzročiti bol i ozljede u sakroilijakalnim zglobovima koji povezuju zdjelicu s kralježnicom, kažu stručnjaci. Iako se disfunkcija ovih zglobova javlja kod oba spola, češća je u žena. Za razliku od većine zglobova, ovi su zglobovi spojeni i imaju vrlo mali raspon pokreta. Povećanje tog raspona pokreta često se događa tijekom trudnoće, a to može destabilizirati cijeli trup.

5. Trkačka potkoljenica. Australski istraživači otkrili su da će žene koje imaju trkačku potkoljenicu tri i pol puta vjerojatnije razviti stres-frakturu nego muškarci. Dodatni čimbenici rizika za trkačke potkoljenice su ravna stopala i patuljast hod te oba problema više utječu na žene. Istraživači nagađaju da bi to moglo biti zbog povećane učestalosti razvoja osteoporoze, učinka hormona trudnoće koji opuštaju ligamente u stopalima i nogama ili dugotrajno nošenje cipela s visokim potpeticama.

6. Brži metabolizam imaju... Svaka žena koja se na dijetu odlučila ići sa svojim dečkom ili suprugom zna kako oni ne prolaze takve frustracije. Žene paze na svaku kaloriju i svejedno je rezultat malo vidljiv. No ženski je metabolizam zato mnogo djelotvorniji. Hrane li se dijetno, žene dulje zadržavaju svoju tjelesnu težinu ali bolje iskorištavaju masne naslage nego muškarci. Jedna je studija pokazala da žene bolje sagorijevaju masti (u odnosu na ugljikohidrate za vrijeme aerobnih aktivnosti) nego muškarci.

Komentara 2

Avatar Časna seka
Časna seka
14:55 17.10.2012.

A tek kad zaviriš u gaćice, pa da vidiš razlike.

GL
Glista
06:40 19.10.2012.

Seko, a tebi je to "iznenađujuća" razlika?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije