nematerijalna kulturna baština

Sinjski arambaši: Najvažniji je miris dima, muškatnog oraščića i klinčića koji se širi kućom danima

Nasja Duplančić/Mama, ja sam gladan
30.12.2022.
u 08:22

Arambaši su tradicionalno sinjsko jelo, zaštićeno kao nematerijalna kulturna baština. Preuzeto s istoka, pod najezdom turskih osvajača pa modificirano i prilagođeno, vremenom su postali zaštitno jelo Cetinske krajine. Naziv su dobili po hajdučkim poglavicama kao sinonim za obranu sinjskog puka od Turaka.

Najvažniji je miris dima, muškatnog oraščića i klinčića koji se širi kućom danima. Arambaši su se uvijek radili u većoj količini, za nekoliko puta, a stajanjem samo postaju sve ukusniji. – Ako ne možete nabaviti svježe meso i domaće suho meso, nemojte se mučiti. Ne isplati se. Pogotovo nemojte raditi ovo jelo sa zapakiranim dućanskim špekom i zapakiranim mljevenim mesom umjetne arome i mirisa – poručuje Nasja Duplančić koja ovo jelo pamti kao jednu od najljepših uspomena svog djetinjstva, a jedina preinaka koju si je zbog užurbanog životnog tempa dopustila jest da koristi mljeveno meso umjesto sitno rezanog kako stoji u originalnom obiteljskom receptu. 

Foto: Nasja Duplančić/Mama, ja sam gladan

Arambaši

Sastojci (za 20 arambaša):

1,30 kg jednom mljevene govedine/junetine od vrata ili ako imate vremena, sitno rezane nožem

veći komad domaće pancete

komad domaćeg suhog mesa/kobasice, rebra (oko 300 g)

posebno komadić domaće pancete (više masti) za punjenje

juneće kosti za temeljac + mrkva, korijen peršin, luk, celer

1 glavica kiselog zelja

500 g ribanog zelja

1-2 glavice luka

4 režnja češnjaka

šaka peršinovog lišća

muškatni oraščić

klinčić 

1 žlica svinjske masti

malo crvene dimljene paprike u prahu

1 žličica koncentrata rajčice

sol, papar

Foto: Nasja Duplančić/Mama, ja sam gladan

Priprema:

Od junećih kostiju, mrkve, peršina, komadića celera i luka skuhajte temeljac. Dodajte tek prstohvat soli jer je kupus slan, a i suho meso je slano. Kuhajte 1-2 sata. Meso stavite u zdjelu. U multipraktiku sitno nasjeckajte luk, češnjak, komad pancete i peršin. Sve umiješajte u meso pa dodajte malo soli i muškatnog oraščića. Mora biti fino začinjeno, ne preslano i da se osjeti oraščić i panceta. Dobro promiješajte rukama da se arome povežu. Pustite da meso čeka dok pripremite kupus.

Odvojite dvadesetak listova od glavice zelja. Odrežite tvrdi dio peteljke ili ga bar istanjite. Listove isperite pod toplom vodom isto kao i ribani kupus. Pancetu i suho meso za kuhanje operite i ako je baš jako slano možete prokuhati kratko u vodi. Vrijeme je za punjenje. U svaki list kupusa stavite 2 žlice mesa i dobro zamotajte (kao kada radite sarme).

U veliki lonac stavite žlicu masti. Poslažite na dno ribani kupus pa slažite arambašiće da budu sasvim stisnuti kako se ne bi raspali tijekom kuhanja. Između poslažite dio suhog mesa. Opet dodajte malo ribanog kupusa pa slažite arambašiće i suho meso. Na kraju stavite ostatak ribanog zelja. Po želji stavite 2 klinčića. Dodajte  žličicu crvene dimljene paprike i žličicu koncentrata rajčice zbog boje. Sve zalijte temeljcem (kroz cjediljku da ne ulaze komadići kosti). Ne pretjerujte s temeljcem. Za početak dodajte 4 velike šeflje za juhu jer će kupus kuhanjem uvenuti. Lako kasnije dodajete još. Jelo ne smije plivati u juhi (tekućina ne prekriva arambašiće sasvim). Kuhajte poluotklopljeno na laganoj vatri oko 2,5 sata. Ne miješajte. Eventualno protresite lonac. Pred kraj kuhanja, ako želite dobiti laganu gustoću možete u malo hladne vode dodati 1 žličicu brašna, promiješati i dodati u lonac. Kada je gotovo, suho meso narežite na manje komade pa servirajte uz arambaše. Poslužite uz pire, kuhani krumpir ili uz domaći kruh

Foto: Nasja Duplančić/Mama, ja sam gladan

Komentara 4

Avatar | spremno zidam |
| spremno zidam |
09:51 30.12.2022.

Koliko nepotrebnih riječi da bi nam još jednom opisali kak se dela - sarma.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije