Omiljena među gastronomima i "običnim" ljudima, slanina je nezaobilazna, tradicionalna namirnica koja može oplemeniti svako jelo. Iako ju slijedi loš glas, nemojte se prevariti: slanina je zdrava!
O ovoj ukusnoj, aromatičnoj namirnici s portala Ordinacija.hr razgovarali su s Dianom Gluhak, mag. nutr., konzultant za nutricionizam.
Iako su za mnoge sinonimi, razlikujemo slaninu, špek i pancetu. Kako se dobivaju?
Kad se govori o špeku ili slanini, postupak proizvodnje je ponešto različit. Zagorski špek, slavonska slanina, dalmatinska panceta, istarska slanina imaju svoj poseban potpis. Iako uglavnom nastaju od istog, masnog svinjskog mesa s trbuha (potrbušine), dalmatinska panceta i kontinentalni špek se ne razlikuju samo po podneblju u kojem nastaju - razlika je i u procesu proizvodnje. Riječ panceta dolazi od talijanske imenice pancia, što znači trbuh. Panceta pak se nakon tretmana salamure, mnogo kraće ili u nekim slučajevima uopće ne podvrgava procesu dimljenja, te se potom suši na morskom zraku/buri koji daje specifičan okus panceti. Špek se u pravilu salamuri na drugačiji način i gotovo bez iznimke podvrgava procesu dimljenja i to na drvu bukve ili graba.
Cijeli članak pročitajte na portalu Ordinacija.hr
>>Slanina, mast, mlijeko nisu opasni, ali šećer ubija
kako da ne... a tek cijena