Hrvatska, koju mnogi s pravom nazivaju “najljepšim europskim vrtom”, nesumnjivo ima bogatu gastronomsku ponudu i tradiciju, u kojoj važno mjesto zauzima tjestenina: šurlice, fuži, taškrle, pljukanci.... Odavno je poznato da je ona dio bogate kulinarske tradicije i posebnosti, te da je u hrvatskim recepturama odoljela globalnim trendovima, a mnogi hrvatski restorani upravo su prepoznatljivi po atraktivnosti, kvaliteti i autentičnosti kulinarske tjesteničarske ponude.
Novi brand? Zašto ne? Ideja da populariziramo ovu posebnost oživotvorila se u organizaciji 2. hrvatskog festivala tjestenine koji će se održati u "hrvatskoj kraljici turizma“ Opatiji. Ideja je potekla iz redakcije hrvatske revije “Svijet hrane”, te su odlučili zajedno s eminentnim domaćim teoretičarima i praktičarima s područja gastronomije, prehrane, hotelijerstva i restoraterstva, „zakoračiti u veliki svijet tjestenine“. Stotinu jela od tjestenine Festival se sastoji od prezentacije stotinjak vrsta originalnih jela od tjestenine s naglaskom na autohtone recepte iz Hrvatske te predavanja na kojima će se sudionici upoznati ne samo s poviješću nego i s nutricionističkim i drugim vrijednostima tjestenine. Tjestenina, odnosno pašta dio je naše svakodnevice bilo na skromnom hrvatskom ili svjetskom stolu, bilo u bogatoj restoranskoj ponudi. Ona je ljubimac i bogatih i siromašnih i gurmana, ona je srce kulinarstva. – Ovim festivalom želimo da ovo srce još snažnije kuca na hrvatskom gastronomskom stolu. Nadamo se da će vam ova tema biti dovoljno intrigantna, aktualna i poticajna, kako bi se svi priključili našim naporima da damo odgovarajući doprinos stručnoj i praktičnoj misli o priči o tjestenini uopće, te posebice o njenoj važnosti i ulozi u tradicionalnoj gastronomskoj baštini u suvremenom hotelsko-turističkom sektoru Republike Hrvatske – pozva Odobašić.
– Vrijeme je da napravimo iskorak i da počenmo terminološki koristiti novi brand – "hrvatska tjestenina“ – objašnjava Stjepan Odobašić, direktor festivala koji će se održati u hotelu Amabasador u Opatiji.
Domovina pašte ili tjestenine je Italija, kad su oni imali paštu mi nismo ni znali za pšenicu. Znači pašta jela se u Italiji, a Hrvatska je Balkan i tu se jeo balkanski lonac.......