Iako su u raznim krajevima svijeta već tradicionalno popularne razne gastro delicije, tržište hrane nikad nije bilo ovoliko zasićeno popularnom 'superhranom': namirnicama koje ne garantiraju toliko gastronomski užitak, koliko dobro zdravlje.
- Ljudi su uvijek u potrazi za brzim rješenjima i čudesnim sastojkom ili lijekom koji će nas učiniti zdravijima - kaže nutricionistkinja dr. Isabel Smith i dodaje da smo, kad otkrijemo nešto što zvuči 'preludo da bi bilo istinito', skloni pretpostaviti da se baš u tome možda kriju magična svojstva koja će nam pomoći kod raznih tegoba - ili čak usporiti proces starenja...
Istraživanje pokazalo – 41% građana su spavači, a većina njih ne propušta prvu jutarnju kavu
Ipak, napominje Smith, najvažnije je potpuno razumjeti što je, prije nego nešto unesemo u svoj organizam - a evo s kojim se namirnicama u zadnje vrijeme eksperimentira u globalnom popularnom trendu 'zdrave prehrane':
1. Astrološki uzgojena jaja
Na ideju su došle sestre Hemsley iz Londona, a riječ je o novijem trendu biodinamičkog uzgoja, gdje se usjevi sade na temelju mjesečevih faza - i na 100 posto samodostatnoj zemlji.
Nesenje jaja također se 'tempira' prema Mjesečevom ili lunarnom kalendaru, da bi se tako izlegli što zdraviji pilići koji će onda narasti u koke koje navodno - nesu super ukusna jaja - i tako u krug...
- U procesu uzgoja pilića nema hormona ni antibiotika što je definitivno korisno, ali ne postoje istraživanja koja kažu da je metoda zdravija od drugih organskih metoda uzgoja - kaže Smith.
2. Blue Majik (ekstrakt spiruline)
U zadnje se vrijeme Blue Majik dodaje u sve: od proteinskih napitaka, smoothieja, smoothie zdjela, chia pudinga, pa do kave - a obroci koji ga sadrže navodno imaju i blagotvoran učinak na cijeli organizam.
- Riječ je o ekstraktu spiruline koja je izvor klorofila - kaže Smith i dodaje kako Blue Majik također ima i hranjive sastojke, poput vitamina A i C, te magnezija.
Sadrži, kaže ona, i spoj fikocijanin, koji može imati antioksidativna i protuupalna svojstva, ali istraživanje je to zasad dokazalo samo na miševima.
- Za cijenu od oko 350 kn (60 dolara) za 30-ak jednokratnih paketića, možda bolje da nabavite neki drugi, jeftiniji dodatak prehrani s mikroalgama - rekla je nutricionistkinja za CNN: osim ako ćete fotke obroka začinjeg s plavim ekstraktom objavljivati na Instagramu!
3. Kordiceps (Cordyceps) gljivice
Ova gljiva raste na ličinki gusjenice, a njeni zagovornici tvrde da pomaže u opskrbi tijela kisikom, izdržljivosti i oporavku - a navodno ima i antikancerogena svojstva.
- Osim dugotrajne upotrebe u tradicionalnoj kineskoj medicini, nema baš puno dokaza za ništa od navedenog, a niti jedno istraživanje na ljudima nije pokazalo bitno poboljšanje kondicije ili izdržljivosti kod sportaša - kaže Smith.
Ipak, većina je tih istraživanja za sad provedena samo na životinjama; no obzirom na cijenu od 200-tinjak kuna za 70-ak grama, mnogi će zaključiti da im ova gljiva i nije baš neophodna...
4. Ashwagandha (ašvaganda)
Istaknuta biljka indijske ayurvedske medicine poznata je i kao indijski ginseng, a obećava poboljšanje gotovo svega, od smanjenja razine kortizola i uravnoteženja hormona štitnjače, do lakše borbe protiv raka.
Može se uzimati u kapsuli, prahu ili tinkturi i dodavati u sok ili smoothie.
Prema Smith, biljka se već dugi niz godina koristi u Ayurvedi u Indijskoj, ali i u drugim kulturama, a neka su istraživanja pokazala da njena konzumacija koristi za podizanje imuniteta, zdravlje zglobova, rad nadbubrežne žlijezde i ravnotežu hormona.
- Ipak, potrebno je više istraživanja na ljudima, a ako je ipak odlučite uzimati, sjetite se da je riječ o 'snažnoj' biljci koja može imati kontraindikacije s drugim biljkama ili lijekovima koje uzimate; pa se obavezno prije posavjetujte sa svojim liječnikom - savjetuje nutricionistkinja.
5. Kanabis
Otkako je svoje pobornike marihuana pronašla u medicinskoj zajednici, kanabis se spominje kao 'super biljaka', a najčešće se govori o njegovoj učinkovitosti u ublažavanju bolova (uključujući simptome PMS-a) i smanjenju tjeskobe.
Tako se već neko vrijeme može pronaći u kokosovom ulju, čajevima, pa čak i u maslacu od kanabisa, a sve se češće dodaje i raznim kozmetičkim proizvodima.
- Studije su pokazale da može smanjiti upalu jer jedan od spojeva u kanabisu podsjeća na prirodne endokanabinoide u tijelu, koji mogu umanjiti bol i pružiti olakšanje kod PMS-a, glavobolje i nesanice - objasnila je Smith.
Apel liječnika: Ne ostavljajte dijete u autu čak i ako samo idete do kioska!