TURISTIČKA PATROLA: Vrpolje

Roditelji su došli na sezonski rad iz Dalmacije, a onda se ovdje rodio najpoznatiji hrvatski kipar

Turistička patrola u općini Vrpolje
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/16
02.05.2023.
u 08:28

Na arheološkom nalazištu Dobrevo iz 13. stoljeća prije Krista nađena je nekropola s 13 grobova

Vrpolje se ne može nazvati tipičnim, autentičnim slavonskim selom. Ovo po mnogo čemu posebno mjesto uz rječicu Biđ u srcu Slavonije prepoznatljivo je po svojim kulturnim građevinama, prvenstveno po spomen-galeriji svjetski poznatog kipara Ivana Meštrovića. Kasnobarokna crkva u središtu mjesta jedinstvena je po tome što umjesto oltara ima Meštrovićev rad, a i mjesna osnovna škola s ponosom nosi ime svjetski poznatog kipara.

Zapravo, cijelo Vrpolje je u znaku Ivana Meštrovića, koji je svom rodnom mjestu poklonio rad “Majčina briga”/”Majka i dijete”, prvi javni spomenik postavljen u Vrpolju 1968.

- Meštrovićevi roditelji iz Otavica u Dalmatinskoj zagori bili su na sezonskom radu u Slavoniji i zatekli su se u Vrpolju. U ovom je mjestu 15. kolovoza 1883. rođen, a dan kasnije i kršten najpoznatiji i najutjecajniji hrvatski kipar svjetskoga glasa. U matici krštenih crkve Rođenja sv. Ivana Krstitelja kao mjesto njegova rođenja upisano je Vrpolje, a na mjestu predviđenom za adresu i kućni broj navedeno – putujući u zavičaj - kaže Suzana Bilić Vardić, ravnateljica Spomen-galerije Ivana Meštrovića.

Bogata povijesna baština

Meštroviću se divio čitav svijet. Spomen-galerija u Vrpolju u njegovu čast sagrađena je 1972. godine na inicijativu KUD-a koji također nosi ime kiparskoga velikana. Galerija u svom vlasništvu ima fundus od 35 Meštrovićevih djela, od kojih je 14 posuđeno. Zbirka radova Ivana Meštrovića upisana je u Registar kulturnih dobara RH. Uz originalne radove, sadrži brončane skulpture i reljefe nastale od 1905. do 1946., a uz Meštrovićevu ima i bogatu likovnu zbirku.

Otprije dvije godine Vrpolje je poznato i po ekoetnokući, čija je gradnja završena, ali još nije potpuno opremljena. Kuća je usko povezana s revitalizacijom arheološkog nalazišta Dobrevo iz 13. stoljeća prije Krista u obližnjim Starim Perkovcima.

Ostaci prapovijesnih zemunica, keramike i alatki pronađeni na nalazištima u blizini Vrpolja potvrda su da se život na ovom području odvijao davno prije no što pisani spomenici bilježe, još u neolitiku. Najveće nalazište je Dobrevo, gdje je pronađena kasnobrončana nekropola s 13 paljevinskih grobova u kojima su bile urne te dijelovi nakita i nošnje.

Uređenjem arheološkog parka Dobrevo s poučnom stazom i arheološkom školom na autentičnoj lokaciji upoznat ćete se s običajima ljudi koji su nekoć davno ovdje živjeli, ali i s visokim stupnjem njihove civilizacije

Odličan prometni položaj

U stalnom postavu ekoetnokuće posjetitelji će otkriti bogatu vrpoljačku kulturno-povijesnu baštinu, od replika povijesnih predmeta s Dobreva i etnozbirke s narodnim nošnjama do zbirke iz Meštrovićeva vremena. Na svoje će doći i ljubitelji bogate slavonske gastronomske ponude s domaćim proizvodima.

- Ekoetnokuća je sadržaj u kojem danas-sutra očekujemo brojne posjetitelje koji će ondje svraćati kako bi vidjeli i doživjeli našu kulturno-turističku ponudu, naš zavičaj. Želimo u jednu cjelinu objediniti sve naše znamenitosti, od spomen-galerije Ivana Meštrovića preko arheološkog nalazišta do crkve, te povezati te kulturne i turističke sadržaje s gospodarskim razvojem općine - objašnjava općinska načelnica Ankica Zmaić.

Možda najveća prednost ove općine njezin je odličan geoprometni položaj, na raskrižju željezničkih i cestovnih prometnica od Zagreba prema Beogradu, s odvojcima prema Sarajevu i Osijeku. Zanimljivo je da je prva slavonska makadamska cesta, čuvena carska Landstrasse, sve do početka 19. stoljeća završavala u Vrpolju, barem u svom punom profilu.

U Vrpolju je živio Josip Vallinger, skladatelj čuvene adventske pjesme “Padaj s neba, roso sveta”, a na željezničkoj stanici Strizivojna-Vrpolje dogodio se i zločin iz kultnog krimića snimljenog prema djelu Agathe Christie “Ubojstvo u Orient Expressu”.

OCJENE
Urednost, izgled mjesta, čistoća, okoliš: 10
Gostoljubivost i susretljivost: 9
Kvaliteta i raznolikost smještaja: 7
Sadržaji za djecu: 9
Biciklističke staze; rekreativni sadržaji: 9
Pješačke staze i šetnice: 8
Kulturni sadržaji: 10
Izletišta: 8
Autohtonost: 8
Opći dojam: 9
Ukupna ocjena: 87

UKUPNI POREDAK 
1. M. BISTRICA 91
2. SV. PETAR U ŠUMI 90
3. NEDELIŠĆE 88
4. V. PISANICA 88
5. VRPOLJE 87
6. JASENOVAC 87
7. KAPTOL 87
8. LOVINAC 87
9. MARIJA GORICA 85
10.ERNESTINOVO 81
11. DONJA VOĆA 81
12.BABINA GREDA
13.POD. SESVETE
14.VOĆIN
15.KLANA
16.RAKOVICA

Vlasnik restorana Best u Donjim Andrijevcima Darko Đurinac sve do 2020. godine vodio je dva kafića u Slavonskom Brodu. Tada ih je zbog problema izazvanih pandemijom koronavirusa morao zatvoriti. Bili su to crni dani za ugostiteljstvo.

Godinu dana bio je bez posla, a onda je u svom selu odlučio otvoriti restoran s vrhunskim roštiljem, pizzama, kuhanim jelima te dnevnim gablecima. Ponuda nije tipično slavonska, iako ima i slavonskih specijaliteta poput čobanca i kulena.

Specijalitet kuće je plata Luka nazvana po njegovu sinu, sa zagrebačkim i bečkim odreskom, pilećim rolicama omotanim slaninom, punjenom pljeskavicom, ražnjićima, svinjskim vratom s preljevom od gljiva, povrćem i krumpirom. Ipak, najpoznatiji su po svojim ukusnim, hrskavim i sočnim pizzama, među kojima se ističu Best s kulenom, pršutom i vrhnjem te andrijevačka s pršutom, slaninom i feferonima.– Na pizze nam često dolaze i gosti iz Slavonskog Broda i drugih mjesta u okolici, kažu da nikad nisu jeli tako dobru pizzu. U čemu je tajna? Za dobru pizzu najvažniji su dobro tijesto i sir, a što se tiče nadjeva, možete dodati sve što vam srce želi – kaže vlasnik Darko Đurinac. U pripremi svih jela koriste isključivo najkvalitetnije svježe namirnice. Na raspolaganju imaju i organiziranje raznih proslava i svečanih događanja, a kapacitet dvorane je 70 ljudi. Restoran ima sedam zaposlenih, među kojima su i Darko, njegova supruga Mirjana i sin Luka (20), koji će jednoga dana nastaviti obiteljski biznis.

– Dugo godina bavim se ugostiteljstvom. To je posao koji moraš voljeti i dati 120 posto svojih mogućnosti da bi uspio i privukao ljude. Držao sam dva lokala u Brodu i onda sam se odlučio vratiti u svoje rodno selo. Pružila se dobra prilika, ugrabio sam je i zasad sam zadovoljan – zaključio je Darko.

Izbor i kvaliteta jela (do 50 bodova) 47 
Izbor i ponuda pića (do 15 bodova) 12 
Usluga i ljubaznost (do 10 bodova) 10 
Dojmovi i prostor (do 20 bodova) 18 
Ukupnost ponude (do 5 bodova) 4   
ukupno: 91

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije