Možete jesti sve što vam se prohtije i koliko god želite, a nećete se udebljati? Zvuči primamljivo? Vjerojatno, no postoji "kvaka". Unos hrane trebao bi svakog dana biti točno određen i ne poslije 18 sati.
Vrijeme obroka, pokazalo je istraživanje znanstvenika sa Salkova instituta za biološka istraživanja, čak je i važnije za održavanje linije od količine hrane koju ćete pojesti. Do iznenađujućih rezultata došli su eksperimentirajući na miševima, koji su jeli unutar osam sati, dok je druga skupina jela kad god je to poželjela. Miševi koji su imali uredniji način prehrane nisu postali pretili kao druga skupina koja je nakupila čak 70 posto više masnih naslaga.
Pretrpavanje hranom zagušit će organizam
Isto kao što i motori automobila ne mogu neprestano raditi, ni tijelo ne može neprestano razgrađivati hranu koju pogrickate u kasne noćne sate. Jer, svaki organizam ima svoj biološki ritam, odnosno ciklus usporenosti i maksimalne učinkovitosti, a ti su procesi izuzetno važni za pravilno funkcioniranje metabolizma.
– Cjelodnevno i cjelonoćno konzumiranje hrane može i kod ljudi i kod miševa poremetiti metabolizam – rekao je voditelj studije Satchidananda Panda.