dan za poljupce

Znate li se ljubiti? Doznajte koji poljubac je savršen, a koji izaziva gađenje

ljubljenje
Foto: Thinkstock
1/4
06.07.2016.
u 10:44

Prvi poljubac na filmu "The Kiss" iz 1896. godine šokirao je javnost, a titulu najdužeg poljupca u povijesti filma nosi onaj iz drame "Elena Undone" i traje 3 minute i 24 sekunde

Šesti dan srpnja rezerviran je za poljupce – najljepši izraz intimnosti i prisnosti među ljudima.

Dan poljubaca počeo se obilježavati u Velikoj Britaniji kao neslužbeni praznik, a zadnjih se nekoliko godina obilježava u cijelom svijetu. U literaturi, glazbi, filmovima ili svakodnevnom životu – poljupci simboliziraju ljubav i strast te ispunjavaju naša srca. Upravo je ovogodišnji Svjetski dan poljubaca idealna prilika za podsjećanje dragih ljudi koliko vam znače, ali i za prisjećanje na najpoznatije poljupce koji su obogatili svjetsku kulturnu baštinu.

Prvi poljubac na filmu "The Kiss" iz 1896. godine šokirao je javnost, a titulu najdužeg poljupca u povijesti filma nosi onaj iz drame "Elena Undone" i traje 3 minute i 24 sekunde.

Usne u umjetnosti predstavljaju senzualnost, požudu, strast i vitalnost. Možda je najpoznatija i najvažnija slika s tim motivom "Poljubac"; Gustava Klimta na kojoj je autor prikazao strastveni poljubac sa svojom istinskom ljubavi Emilie Flöge.

 Iako se ne radi o poljupcu, moramo spomenuti i pop-art sliku "Usne"; Andyja Warhola koji je, inspiriran Marilyn Monroe, kreirao niz slika s njezinim usnama.

Svijet je 2011. bio fasciniran vjenčanjem princa Williama i Kate Middleton čiji je prvi bračni poljubac na balkonu Buckinghamske palače trajao svega 0,7 sekundi. Možda se čini kratkim, ali skoro je dvostruko dulji od onoga princa Charlesa i princeze Diane koji je trajao 0,4 sekunde. 

Francuska tvrtka za upoznavanje Meetic je u povodu Međunarodnog dana poljupca 6. srpnja provela istraživanje među europskim samcima o tome kakav im je poljubac najdraži. 

Svaki drugi sudionik ankete odgovorio je da je strast nezaobilazan element savršenog poljupca. Za njih 45 posto važno je umijeće nježnog dodira usnama, a 22 posto ispitanika ne voli prevlažan poljubac, ali ne voli ni da je bučan. Samo sedam posto ih je reklo da im za vrijeme poljupca ne smetaju zvukovi koji se pritom "proizvode". 

Poljubac osobe koja je konzumirala alkohol odbija 63 posto ispitanih samaca, štoviše, većina ih je rekla da im se pomalo gadi.

Ako poljubac baš i nije uspio, sudionici istraživanja rekli su da im to ne smeta previše. Naime, 41 posto će ih rado podučiti partnera umjetnosti ljubljenja, a čak 40 posto ih je odgovorilo da tome ne pridaju previše važnosti. 

Nasuprot tome, sedam posto ispitanih odgovorilo je da je spremno odmah prekinuti vezu ako im prvi poljubac nije bio dovoljno uvjerljiv i poticajan. 

Istraživanje je provela tvrtka TNS SOFRES u prosincu 2015. na uzorku od 9251 samaca u Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Danskoj i Nizozemskoj u dobi od 18 do 65 godina.

Omiljeni "francuski" poljubac, po mišljenju znanstvenika opušta i uklanja stres, podiže samopouzdanje, no ima i učinak poput vježbanja. Takvi poljupci, tvrde znanstvenici, pomažu u trošenju kalorija, a po nekim istraživanjima, poljupci u trajanju od minute sagorijevaju čak 26 kalorija te aktiviraju tridesetak tjelesnih mišića. Prosječan čovjek u životu provede 20 tisuća minuta ljubeći se. 

Dok se ljubimo, naš organizam izlučuje mnoštvo hormona i neurotransmitera koji nam popravljaju raspoloženje, kao što su adrenalin, serotonin i dopamin.

>>Ovo je sve što morate znati za 'obaranje' poljupcima... Evo na što se žale muškarci, a na što žene

Komentara 4

NE
nemanatrag
13:31 06.07.2016.

... koji izaziva gađenje...? Onaj kad mi mirisni pazuh okrene....

TO
tovaravot
03:05 07.07.2016.

dakle, meni necije tudje iskustvo mora reci kakav poljubac je dobar a kakav ne.

MA
marsovac
22:34 06.07.2016.

francuski poljubac, toga volim pogotovo kada se ispred mene klekne.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije