pripazite!

Pijete kavu na prazan želudac? To može povećati rizik od ovih ozbiljnih bolesti

Shutterstock
04.01.2025.
u 06:00

"Pijenje kave na prazan želudac može uzrokovati da vaše tijelo reagira na načine koje možda ne očekujete", rekao je liječnik

Mnogi ujutro nakon što otvore oči prvo posegnu za šalicom kave. Iako je to mnogima omiljeni "doručak", liječnik je upozorio da to ipak nije dobra ideja. Osim što kava na prazan želudac može uzrokovati želučane probleme, također može i povećati rizik od kroničnih bolesti, prenosi Express.

Dr. Alexandre Olmos upozorio je kavopije na moguće negativne učinke ove, iako se čini bezopasne, prakse. Olmos je u videu na svom Instagramu profilu objasnio da se "video neće svidjeti ljubiteljima kave", no da vam vjerojatno nitko nije rekao kakvi su njezini učinci na prazan želudac. "Mnogi koriste kavu da bi olakšali povremeni post, ali pijenje kave na prazan želudac može uzrokovati da vaše tijelo reagira na načine koje možda ne očekujete", objasnio je te dodao da bi to moglo aktivirati gene povezane s upalom i probavnim problemima.

Kava je prirodno kisela i zbog toga bi, ako je konzumirate bez hrane, mogla promijeniti pH vašeg želudca. Kada se to dogodi, tada može dovesti do povećanja proizvodnje želučane kiseline i onda možete osjetit žgaravicu i probavne nelagode. Ta navika s vremenom može uzrokovati upalu probavnog trakta što utječe na mikrobiom crijeva, a što je ključno za naše opće zdravlje. "Ova praksa ispijanja kave može aktivirati gene povezane s upalom i probavnim problemima, koji mogu imati puno ozbiljnije posljedice na vaše dugoročno zdravlje. Aktivacija ovih gena utječe na tkiva, slabi imunološki sustav i povećava rizik od kroničnih bolesti", objasnio je Olmos.

Pijenje kave na prazan želudac ne samo da može uzrokovati probavne probleme kao što su gastritis ili sindrom iritabilnog crijeva (IBS) zahvaljujući upali trakta, već može povećati rizik od kroničnih bolesti koje su povezane s raznim zdravstvenim stanjima, uključujući bolesti srca, dijabetes tipa 2 i autoimuni poremećaji. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije