Premda udaljen 400 tisuća kilometara, te je noći Mjesec bio na dlanu, sa svojom površinom nalik siru ementaleru, baš kao i Saturn s prstenom i sitnom točkicom u blizini. Bio je to Titan, njegov prirodni satelit. Kako je padala ljetna noć, najprije se ukazao otvoreni zvjezdani skup pa prstenasta maglica te naposljetku i kuglasti zvjezdani skup. Prizor je to koji je u istom trenutku – iz svemirskih gabarita gledano – u malenoj Hrvatskoj vidjelo samo pet pari očiju; toliko je, naime, zvjezdarnica otvorenih za turiste i znatiželjnike, među njima i ona najmlađa u Makarskoj.
– To što ste vidjeli, to je prošlost – iznenada je kazao voditelj zvjezdarnice Gloryan Grabner, inače predsjednik Društva za astronomska i ufološka proučavanja “Orion”, stručnjak za sva otvorena svemirska pitanja, pa mu treba vjerovati na riječ. – Te su planete toliko udaljene da slika Mjeseca koju ste vidjeli kroz teleskop “kasni” sekundu i pet stotinki, dok nam Saturn “bježi” čak sat vremena – rastumačio je znalački.
Ovaj 39-godišnji Makaranin, po struci profesor teologije, bez čije bi upornosti njegov rodni grad ostao prikraćen za jednu iznimnu turističku ponudu, zaljubljenik je u zvijezde odmalena, no stvar je postala ozbiljnija kad se popeo na Glavicu, brdašce u središtu grada koje su dotad pohodili tek lokalni probisvijeti. Ušao je u zapuštene prostorije tik uz spomenik borcima NOB-a, proveo struju pa s grupom entuzijasta uredio prvu astronomsku učionicu. S vremenom, sinula mu je zamisao da postojeći toranj spomenika preuredi u prvu makarsku zvjezdarnicu, a potom je iz Amerike preko interneta naručio kupolu vrijednu 220 tisuća kuna i teleskop za stotinjak tisuća.
– Govorili su mi da sam lud – smješka se. Nakon dvije i pol godine prikupljanja donacija i borbe s birokracijom, svečano je otvorena 25. srpnja 2009., a otvorile su je dvije bebe: njegova kći Luciana (15 mjeseci) i prijateljeva kći Lucija (18 mjeseci), odašiljući tako poruku njihovih očeva da ova zvjezdarnica treba služiti djeci za njihov prvi korak u svemir.
– Od prvog dana sve do danas zvjezdarnica je usmjerena na rad i programe s mladima cijele godine. No surađujemo i s NASA-om na otvorenom projektu “Kepler”, a pokrenuli smo i novi projekt “Dječji Europski astropark” kojim ćemo plato ispred zvjezdarnice pretvoriti u znanstveno igralište – kaže Gloryan dodajući da su zvjezdarnicu svojedobno posjetili tadašnja premijerka Kosor i aktualni predsjednik Josipović, no nikad nije stigla ni kuna koju su obećali. Bolji dani zvjezdarnice tako su u rukama turista: ulaznica stoji 20 kuna za odrasle i 10 kuna za djecu. Zauzvrat je dobitak uistinu svemirski.
>> Putovima pirata do skrivne pećine Limskog kanala