U koprivničkom prigradskom naselju Herešinu već dugi niz godina postoji azil za pse. Sklonište simpatičnog naziva “Ottova kućica” vodi koprivnička Veterinarska stanica, a trenutačno se tamo nalazi 80-ak pasa, mahom mješanaca.
O njima svakodnevno skrbi veterinar, jedan stalno zaposleni radnik i volonterka Ivana Ranilović.
- Volim sve životinje, a posebno pse i mačke. I sama imam četiri pasa. Volontiram već četiri godine, a za to sam se odlučila jer mi ih je bilo teško gledati napuštene i nemoćne. Otkako im pomažem, puno bolje se osjećam. Kada vidim da sam uspjela nekome od njih pomoći i pronaći mu novi dom, mojoj sreći nema kraja - kazala je ova Koprivničanka, koju smo u azilu zatekli u igri s malim psićima.
Gužva stvara nervozu
Dodala je da, iako trenutačno volontira sama, u hitnim slučajevima uvijek uskoči netko od njezinih prijatelja ili članova koprivničkih udruga koje svoj rad temelje na volontiranju.
- Najveći problem nam je što imamo jako puno pasa. Novi psi u azil dolaze svakodnevno, nerijetko i više njih odjednom, pa ih ponekad nemamo kamo ni smjestiti. A kad je gužva, psi su nervozni i često se međusobno potuku i izgrizu - otkrila je Ivana.
Ipak, usprkos svemu, psi nisu ni gladni niti žedni, ponajviše zahvaljujući Gradu Koprivnici koji financira i sterilizaciju, čipiranje i neka od cjepiva.
Koprivnička volonterka ističe da im ne ide na ruku što u zadnje vrijeme ima sve manje udomitelja. Kaže da se u prosjeku svega jedan pas dnevno udomi, a to je i dalje premalo.
U azilu udomitelje najčešće pronalaze preko interneta. Uglavnom su to ljudi iz podravsko-prigorskog kraja, ali po pse dolaze i iz Bjelovara, Đakova i drugih hrvatskih gradova.
Iako se to nekima iz tko zna kojeg razloga ne sviđa, azil već šest godina ima sjajnu suradnju s jednom udrugom iz Njemačke. Upravo bi idući tjedan put te uređene zemlje trebalo otići novih 20-ak pasa.
Azil nije hotel
- Ti psi odlaze u provjerene domove, sterilizirani, kastrirani, čipirani i cijepljeni. Tamo im je puno bolje nego ovdje. Pouzdano to znamo jer pratimo njihov trag, udomitelji nam šalju slike i obavještavaju nas o njihovom razvoju. Šteta što ih ne možemo više i češće tamo udomljavati - rekla je Ivana i poslala poruku svim ljudima dobre volje.
- Ne napuštajte pse, nemojte misliti da je azil za njih hotel. Isto tako, ako nađete u ormarima stare deke, krpe, ručnike, majice ili bilo što što grije, nemojte to bacati, nego nam donirajte. Kad su bolesni, našim ljubimcima sve to je od jako velike pomoći - poručila je ona. Pozvala je građane, ako su u mogućnosti, da im doniraju i druge stvari koje će oni i te kako znati iskoristiti.
- Ako nam netko želi donirati materijale poput dasaka, cementa, šljunka, pijeska ili sličnog, bilo bi nam jako drago. Mi imamo sjajne ideje i često gradimo da bi našim psićima bilo što ugodnije - završila je Ivana.