U okviru projekta Life Dinalp Bear počela je akcija procjene brojnosti medvjeda genetičkom metodom u Hrvatskoj i Sloveniji, odnosno na sjevernom dijelu Dinarida i u Alpama.
U Hrvatskoj je posljednji put rađena procjena broja medvjeda genetičkim metodama 2007. godine, i to u samo tri područja – dva u Gorskom kotaru i jednom na Velebitu, a tad je procijenjeno da ih ima oko 1000.
Slaven Reljić iz Zavoda za biologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kaže da je sad obuhvaćeno mnogo veće područje na kojem će se pokušati odrediti broj medvjeda te da neke procjene govore da ih je sad vjerojatno više nego 2007. godine.
Reljić objašnjava da će se broj medvjeda procijeniti tako što će se skupljati medvjeđi izmet i onda iz njih izolirati DNK, koji je jedinstven za svakog medvjeda. Uzorke medvjeđih izmeta skuplja više od 2000 sudionika akcije, uglavnom lovaca i šumara. U obje države podijeljeno je oko 18.000 epruveta za tu svrhu. Područje za prikupljanje uzoraka pokriva više od 1,9 milijuna hektara, 1,300.000 u Hrvatskoj i 600.000 u Sloveniji.
Voditelji projekta Life Dinalp Bear kažu da akcija prolazi izvrsno. U Hrvatskoj je tako do 5. listopada, u prvom mjesecu uzimanja uzoraka, zaprimljeno oko 1000 uzoraka, a u Sloveniji oko 1200, što je iznad očekivanja. Područje obitavanja medvjeda u Hrvatskoj više je nego dvostruko veće nego u Sloveniji te bi se za točnu procjenu brojnosti trebalo prikupiti i dvostruko više uzoraka nego u Sloveniji. Koliko je medvjeda u Hrvatskoj i Sloveniji, znat će sljedeće godine nakon analize prikupljenih uzoraka izmeta.
>>Za medvjeda 77.900 kuna, za muflona 24.400
>>Uginuo poznati splitski medo Viktor
Da li su bili na trgu Sv. Marka?