Gotovo cijeli srpanj i kolovoz na mjernoj postaji Ministarstva zaštite okoliša u Capragu nisu se mogle očitati vrijednosti sumporovih spojeva i benzena zbog administrativne sporosti Ministarstva i Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ).
Žalio se jedan ponuditelj
Iako je početkom rujna mjerna postaja, intervencijom Fonda za zaštitu okoliša, počela s normalnim radom, tijekom ta dva mjeseca nisu zabilježeni podaci o kakvoći zraka u tom dijelu Siska. Naime, od 1. siječnja praćenje kakvoće zraka na državnoj mreži mjernih postaja trebao je preuzeti DHMZ, koji je tek 18. veljače pokrenuo i postupak javne nabave za usluge održavanja i servisiranja mjernih uređaja i ostale opreme. Kako je uslijedila žalba jednog od ponuditelja, postupak odabira tvrtke do danas nije završen. U međuvremenu je, potvrdili su nam u Ministarstvu zaštite okoliša, izvođaču kojeg su oni prijašnjih godina na javnom natječaju odabrali za taj posao istekao ugovor, tako da trenutačno nitko ne popravlja kvarove uređaja koji mjere koncentraciju spojeva poput sumporovodika i benzena na 12 državnih mjernih postaja diljem Hrvatske. Tako se u Sisku od početka srpnja nisu više mogli mjeriti benzen, te sumporovi spojevi koji nastaju u procesu proizvodnje sisačke Rafinerije, a u Kutini od 10. lipnja dušikov dioksid te od 1. kolovoza amonijak, koji nastaju u procesu proizvodnje mineralnih gnojiva u Petrokemiji. Upravo su ti spojevi stvarali probleme Kutinčanima i Siščanima, a te probleme i prekoračenja dopuštenih vrijednosti potvrđivali su i podaci s mjernih postaja.
Što s godišnjim izvješćem?
Primjerice, lani u istom razdoblju, ali kada su mjerni uređaji radili, izmjereno je 20-ak prekoračenja dopuštene vrijednosti sumprovodika u zraku Capraga.
"Ove godine izgubili smo podatke za dva mjeseca o kakvoći zraka u Capragu, što će utjecati na godišnje izvješće o kakvoći zraka, jer podatke o eventualnim prekoračenjima dopuštenih vrijednosti štetnih spojeva", priopćila je nedavno Sisačka eko-akcija. Od rujna je situacija, iznimno, normalizirana u Sisku i Kutini, no postaje u Zagrebu, Rijeci i Splitu još ne rade.