Klinika za ženske bolesti i porode zagrebačkog KBC-a, popularna Petrova bolnica, prva je zdravstvena ustanova u Hrvatskoj u kojoj će se početi primjenjivati terapija pothlađivanja tijela, za novorođenčad koja su zbog težine porođaja doživjela tešku ili srednje tešku hipoksiju, odnosno nedostatak kisika u mozgu. Jučer nam je to potvrdila doc. dr. Emilija Juretić, pročelnica Zavoda za neonatologiju u Petrovoj.
– Uređaj za hipotermiju dobit ćemo zahvaljujući donaciji i uskoro se za nj raspisuje natječaj. Mogu reći da smo u postupku uvođenja ove i u svijetu nove terapije za novorođenčad s rizikom oštećenja mozga. Riječ je o pothlađivanju djetetova tijela na 33 do 34 Celzijeva stupnja. U tom se stanju održava tri dana i potom pomalo vraća na normalnu tjelesnu temperaturu. U studijama koje su se provodile na novorođenčadi u mnogim zemljama u svijetu dokazano je da pothlađivanje može spriječiti teža oštećenja mozga. Ne možemo možda govoriti o spektakularnim rezultatima, ali neka druga učinkovitija terapija ne postoji – rekla nam je doc. Juretić. Napominje da ovakvu pomoć treba dvoje do troje na 1000 novorođenčadi te da na sreću nije riječ o velikom broju djece kojima je potrebno ovakvo liječenje, pa ovaj aparat nije u svakodnevnoj uporabi u neonatologiji, ali smatra da bi u Hrvatskoj bila potrebna najmanje dva ova uređaja.
Pomoć i u pedijatriji
– Za Petrovu bolnicu uređaj je vrlo važan jer smo mi najveće rodilište u Hrvatskoj i imamo djecu odmah, od samoga porođaja – ističe doc. Juretić.
Prim. dr. Vesna Benjak ističe da Zavodu za neonatologiju i intenzivno liječenje na Rebru kao vrhunskome centru treba također ovaj uređaj, to više što se na Rebru može upotrijebiti i u određenim indikacijama u pedijatrijskoj kardijalnoj kirurgiji.
– Imamo aparat ECMO za male pacijente kojima je potrebna izvantjelesna cirkulacija i respiracija, imamo inkubator s kojim možemo snimiti djetetov mozak magnetom – ističe prim. Benjak s vjerom da će Ministarstvo zdravstva prepoznati kako im je nužan i uređaj za hipotermiju.
Luka Lovrić, rođen sa 22 tjedna i 600 grama, samo je jedno dijete koje treba maksimalnu skrb. No ta priča maloga dječaka koji se na Rebru hrabro, iz dana u dan, bori za život, potaknula je mnoge naše čitatelje da se jave sa svojim životnim dramama, ali i pobjedama.
– Neka gospođa Snježana Lovrić, majka malog Luke, vidi nas koji smo preživjeli – kazala je 21-godišnja Petra Zengal. Rođena je 1990. godine u Koprivnici sa samo 770 grama, a danas je vedra djevojka, puna života, koja voli, kako kaže, kuhati, dobro pojesti, obožava putovanja i glazbu, a djetinjstvo joj je obilježilo aktivno bavljenje sportom. Petra se trebala roditi 2. lipnja 1990. godine, no prilično je uranila i ugledala svijet 27. veljače. Tri je mjeseca provela u inkubatoru. Zahvaljujući brizi neonatologa u Koprivnici, Petra danas nema nikakvih posljedica.
Bez ikakvih posljedica
– Imam sliku iz inkubatora, liječnici su rekli da im je žao što uz mene nisu stavili dijete normalne težine kako bi se vidjelo koliko sam bila mala, zapravo veličine telefonske slušalice. No zbog svega toga nikad se nisam osjećala posebnom, samo po pričama moje majke i obitelji. Kad me neki danas vide na ulici, samo mi kažu koliko sam narasla. Iz priče znam da sam trebala ostati slijepa, ali zahvaljujući liječnici Tigrani Čik, koja se godinama borila za moj vid, danas nemam nikakvih problema. Do puberteta sam odlazila na česte liječničke kontrole kako bi se vidjelo je li sve u redu – ispričala nam je Petra koja više od godinu dana živi u Rijeci.
Petra je od samog rođenja istinski borac, nakon teške bitke u prvim mjesecima života, već za 9,5 godina krenula je u bitke za medalje. Bila je prvakinja Europe u te-kvon-dou i treća na Svjetskom kupu u Seulu.
– Mama mi je kineziolog pa sam uvijek imala njezinu punu potporu. Izbor je pao na te-kvon-do jer su se tim sportom bavili i moji bratići. Bavila sam se i rukometom, stolnim tenisom, ali više nisam zainteresirana za sport. Moja je velika ljubav glazba – zaključila je Petra.
Europska prvakinja Petra Zengal rođena sa 770 grama
– Uređaj za hipotermiju dobit ćemo zahvaljujući donaciji i uskoro se za nj raspisuje natječaj. Mogu reći da smo u postupku uvođenja ove i u svijetu nove terapije za novorođenčad s rizikom oštećenja mozga
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Pa kako to, čeljade nejako da se rodi i što mu se odmah vratom nije zavrnilo da se dalje ne plodi.... Što ga se u bunar nije bacilo...?!?!?! bwahahaha P.s. Kapa dolje zbog upornosti! Svaka čast!