Rezanjem troškova javna televizija uspjela zadržati pozitivno poslovanje

HRT: Tijekom ove i iduće godine bez posla će ostati 500 zaposlenika

HRT
Saša Zinaja
05.11.2009.
u 17:49

Bez obzira na otkaze, zapošljavat će nove ljude koji će moći zadovoljiti potrebe multimedijalnog servisa.

I dok RTL Televizija bilježi u devet mjeseci ove godine gubitak od 35 milijuna kuna, a Nova od oko 28 milijuna, Hrvatska radiotelevizija uspjela je zadržati pozitivno poslovanje s prihodom od oko 611 tisuća kuna. Rezultat je to prije svega rezanja troškova od oko 180 milijuna kuna, pri čemu se 20 milijuna odnosi na smanjen broj zaposlenika, a deset milijuna na otkazivanje vanjske produkcije.

Stimulativni programi
S takvom računicom na HRT-u se nadaju da su stvoreni i dobri preduvjeti za poslovanje u sljedećoj godini, bez obzira i na očekivanja pada marketinškog prihoda, a koji je ove godine podbacio već u siječnju.

Do kraja godine HRT će ostati bez 200 zaposlenika, a taj bi se broj u sljedećoj godini mogao povećati za još 300 osoba. Rješavanje tehnološkog viška dio je procesa restrukturiranja te kuće. Svim osobama koje su otkaz dobile ponuđeni su stimulativni programi zbrinjavanja koji uključuju i izdašne otpremnine.

No, bez obzira na otkaze, HRT će zapošljavati nove osobe koje će udovoljiti potrebama multimedijalnog servisa što ta kuća u budućnosti zbog sve veće konkurencije na tržištu želi postati. Dakle, ideja je profil ljudi koji će moći raditi vijest za radio, TV i internet te stoga znati i posao montažera i snimatelja. Također je zamisao da se ovisno o količini posla uvede i varijabilni dio plaće. Trenutačno se sa sindikatima pregovara o novom kolektivnom ugovoru i uz ostalo o osnovici za plaće. HRT od sljedeće godine planira u najvećem dijelu ukinuti vanjsku suradnju.

Novi zaposlenici prolazit će selekcijski proces pa će prvih nekoliko mjeseci volontirati, a potom će dobiti ugovor na određeno vrijeme te i na neodređeno ako udovolje traženim zahtjevima.

Plaće su redovite i prema izjavama iz vrha te kuće, ne isplaćuju se iz kredita. Najveći broj kredita trenutačno se odnosi na kratkoročne za pokrivanje tekuće likvidnosti.

Prema procjenama, od oko potrošenih 100 milijuna kuna na mjesec, na plaće se odnosi oko 40 milijuna.

HRT posluje s pet banaka, a među njima je i Hypo banka s kojom je nedavno sklopljen ugovor o kreditu. Iako se govorilo da je Sutlić od njih kupio brod na leasing, on objašnjava da ga je kupio od Trgovačkog suda u Splitu koji ga je pak zaplijenio osobi koja ga je uzela na leasing u Hypu. Kredit uzet u Hypu zapravo je zamjenski za onaj koji je HRT imao u PBZ-u, a koji su namjerno zatvorili jer im je banka bez obzira na uredno plaćanje ponudila novi ugovor s višom kamatom zbog, kako su naveli, “nesigurnosti”.

Banka s nižom kamatom
Zato je HRT tražio novo rješenje, odnosno banku s nižom kamatom i pri tome izabrao HAAB. No povoljnije je uvjete od nje imao HPB, ali on nije imao financijski potencijal za realizaciju kredita.

Komentara 7

IN
insekticid
00:21 06.11.2009.

ja nikako ne mogu shvatiti što na tom hrt-u radi 3500 ljudi. i, sve to budaletine dotiraju mjesečnim haračem. taj mastodont je nasljeđe komunizma. sve na tržište! mislim da će internet sve te medije pomesti s tržišta. no, u hrvatskoj je još puno zaostalih debila koji po mišljenje idu kakvom \"umnom\" kolumnisti i komentatoru.

ZA
zagabria1
20:42 05.11.2009.

TV biznis, kao i biznis tiskanih medija propada i na zalasku je. Svi tiskani mediji su u minusu godinama, evo vidimo da su i sve TV kuće (čak i HTV ako oduzmemo rezanje troškova od 180M kuna, onda je realni gubitak još veći). Čak ni MAX TV kao Internet TV na pretplatu nije perspektivan jer će uskoro krenuti besplatne Interenet TV postaje. Ništa više neće biti kao prije

MI
milton
18:17 05.11.2009.

Evo upravo su uhvatili računovođu HTV . Maznuo 1,5 miljuna kuna. Soli na rep eno vam ga u Ercegovini

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije