Luka Lovrić živi veća 22 dana, a sa 600 grama porođajne težine nakon nepuna 22 tjedna gestacijske trudnoće došao je do 900 grama. Mirno spava u inkubatoru u Zavodu za neonatologiju KBC-a Rebro, a njegova malena prsa pravilno se dižu i spuštaju pri svakom udisaju i izdisaju. Luka je u 22 dana svoga života već podnio operaciju crijeva, probleme s mokrenjem, intrakranijalno krvarenje, još je na respiratoru..., ali vitalan je i pravi borac, rekla je prim. dr. Vesna Benjak, voditeljica neonatologije ministru zdravstva Darku Milinoviću koji je posjetio dječačića i razgovarao s liječnicima o njegovu zdravstvenom stanju.
Nezahvalne prognoze
Svi se pitaju kakve su životne šanse ovoj tako rano rođenoj bebi. Mnogi kažu da su čuda moguća. No, prognoze su nezahvalne. Liječnici nerado o tome govore, ali čine sve što je u njihovoj moći za maloga Luku i još desetero nedonoščadi koliko ih je trenutačno u danonoćnoj skrbi neonatologa i medicinskih sestara na Rebru.
– I mali Luka je dokaz o vrhunskoj skrbi za prerano rođenu djecu. To se očituje i u perinatalnom mortalitetu u Hrvatskoj, koji je među glavnim pokazateljima kvalitete zdravstvene zaštite u svakoj zemlji po međunarodnim kriterijima. Perinatalna smrtnost u nas iznosi pet promila, jednako kao u visokorazvijenim zemljama. A da bi se liječenje dodatno poboljšalo i dala dodatna šansa nedonoščadi i novorođenčadi koja se rađaju kao neurorizična djeca, uskoro se raspisuje natječaj za nabavu uređaja za hipotermiju tijela – rekao je Milinović.
Spasonosni aparat stiže za koji mjesec
Očekuje se da će ovaj aparat biti u bolnici za koji mjesec, a riječ je o novoj, dokazanoj metodi liječenja djece u sprečavanju teških oštećenja mozga, koji može pomoći i u preživljavanju i u kvaliteti života. Aparat stoji oko 300.000 kuna, a liječnici na Rebru kažu da im je zasad dovoljan jedan koji će, osim u neonatologiji, služiti i u pedijatrijskoj kardiokirurgiji. U Hrvatskoj se godišnje rodi oko 200 djece s porođajnom težinom do 1000 grama, od kojih ih preživi oko 150-ero, rekao je prof. dr. Ivan Maličić, predstojnik Klinike za pedijatriju na Rebru.
Naglasio je i to da djeca rođena nakon 22. gestacijskog tjedna trudnoće ne tako davno nisu preživljavala, a danas, zahvaljujući raznim metodama neonatološke i pedijatrijske skrbi, smrtnost prerano rođene djece se smanjila. Što je dijete manje, i pristup je teži, ali za njih je iznimno važna potporna terapija suvremene medicine. Među ostalim, kao zaštita od virusne infekcije koja za nedonoščad može biti fatalna, bebe koje moraju nakon rođenja u inkubator, štite se specifičnim cjepivom, monoklonskim protutijelom, koje plaća HZZO, a po djetetu stoji pet tisuća eura.
Za pohvalu je održanje svakog ljudskog života. No, čini mi se da se mi ovako uhvatimo nekoliko \"svijetlih\" primjera i onda po tome tepemo, do unedogled.