Velika većina muslimana koji žive u Europskoj uniji ima visoku razinu povjerenja u demokratske institucije, njih 76 posto osjeća se snažno povezanima s državom u kojoj žive, unatoč tome što doživljavaju neki oblik diskriminacije i uznemiravanja – pokazuje najnovije istraživanje Agencije EU za temeljna prava (FRA).
Migrantski status
– Rezultati pokazuju da je tvrdnja kako muslimani nisu integrirani u društvo u EU potpuno netočna. Naprotiv, vidimo da kod njih postoji veća razina povjerenja u demokratske institucije negoli kod općeg stanovništva – izjavio je direktor FRA-e Michael O’Flaherty. Diskriminacija i uznemiravanje proizlazi iz dviju brojki među rezultatima ovog istraživanja: 31 posto ispitanika muslimanske vjeroispovijesti tvrdi da je u posljednjih pet godina prilikom traženja zaposlenja doživjelo diskriminaciju, dok 42 posto onih koje je policija zaustavljala u prethodnih godinu dana smatra da se to dogodilo zbog njihova migrantskog statusa ili pripadnosti etničkoj manjini. Istraživanje je provedeno među 10.527 ispitanika koji su se izjasnili kao muslimani u 15 država članica EU, od Slovenije, preko Austrije i Njemačke do Španjolske, Švedske i Francuske. Istraživanje nije obuhvatilo Hrvatsku.
– Veseli me povjerenje koje muslimanske zajednice u Europi imaju u javne institucije i vladavinu prava, usprkos pojedinačnim primjerima diskriminacije – izjavio je prvi potpredsjednik Europske komisije Frans Timmermans.
– Međutim, obeshrabren sam podacima prema kojima se tijekom posljednjih pet godina gotovo trećina muslimana osjetila diskriminiranima prilikom traženja posla, ali samo je 12% njih prijavilo najnovije slučajeve diskriminacije. Želim poručiti našim građanima muslimanske vjeroispovijesti da Europska komisija neće tolerirati netoleranciju. To je u suprotnosti s našim vrijednostima i našim zakonima – dodao je Timmermans.
Slovenija prednjači
Ovo istraživanje FRA-e uzelo je u obzir i istraživanja iz 2008., koja su pokazala stanove opće populacije prema muslimanskim došljacima: posebno negativni stavovi prema muslimanima prisutni su u Sloveniji (29 posto), Austriji (31%) i na Cipru (36%). Prosjek u svim ispitanim državama tada je bio oko 20 posto, premda je izgledno da su se stavovi prema muslimanima mijenjali od 2008.
Nisu integrirani u Eu. Kada je njima šerijatski zakon iznad zakona države u kojoj su. To sve treba otjerati nazad u pijesak.