sutra dan tolerancije

Pravobraniteljica: Moramo raditi na tome da postanemo tolerantnije društvo

zastava
Marko Lukunic/PIXSELL
15.11.2013.
u 14:00

- Aktualni događaji u društvu i javnom prostoru koji se tiču ostvarivanja prava manjina, ukazuju nam koliko je nesnošljivost u Hrvatskoj rasprostranjena, navodi Vidović.

- Aktualni događaji u društvu i javnom prostoru koji se tiču ostvarivanja prava manjina, ukazuju nam koliko je nesnošljivost u Hrvatskoj rasprostranjena i koliko još moramo raditi na tome da postanemo tolerantnije društvo - navela je pučka pravobraniteljica Lora Vidović.

Ona je uoči međunarodnog dana tolerancije koji se obilježava 16. studenog poslala je priopćenje koje prenosimo u cijelosti:

Opća skupština Ujedinjenih naroda 1996. godine pozvala je sve članice Ujedinjenih naroda na obilježavanje 16. studenog kao Međunarodnog dana tolerancije, dana koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih, od nas u skladu s Deklaracijom o principima tolerancije.

Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama. Međunarodni dan tolerancije povod je i za podsjećanje na brojne međunarodne dokumente iz područja ljudskih prava, uključujući Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o uklanjanju svih oblika diskriminacija žena, Konvenciju o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije, Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida i brojne druge, koji promiču toleranciju ne samo kao moralnu obavezu, već kao politički i pravni preduvjet za razvoj kulture mira, uz priznavanje ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Jedno od osnovnih oruđa u borbi protiv predrasuda i težnji ka tolerantnijem društvu, ali i našem osobnom razvoju, je znanje. Učeći o različitom, preispitujemo i svoje vrijednosti, prioritete i uvjerenja. Od velike je važnosti i doticaj i suživot s pripadnicima/ama različitih manjinskih skupina - pripadnicima/ama nacionalnih manjina, vjerskih zajednica, LGBT populacije, ali i osobito ranjivim skupinama kao što su osobe s invaliditetom ili beskućnici. Ulazak Hrvatske u Europsku uniju i i činjenica da hrvatsko društvo na više razina postaje raznolikije, daju nam jedinstvenu priliku da postanemo tolerantniji prema različitostima i „netolerantni“ prema diskriminaciji. To istovremeno ne znači gubitak vlastitog identiteta, već upravo suprotno - njegovanje vlastitih posebnosti podrazumijeva se kao preduvjet poštivanje drugih i drugačijih.

Aktualni događaji u društvu i javnom prostoru koji se tiču ostvarivanja prava manjina, ukazuju nam koliko je nesnošljivost u Hrvatskoj rasprostranjena i koliko još moramo raditi na tome da postenemo tolerantnije društvo. Neprihvatljivo i diskriminatorno izražavanje prisutno je velikoj mjeri, prenošeno raznim medijima i u različitim kontekstima – na internetu, nogometnim utakmicama, u govoru javnih osoba. Te manifestacije nesnošljivosti i diskriminatornog govora odnose se ponajviše na pripadnike manjina i odraz su isto tako diskriminatornih stavova koji koče ostvarivanje njihovih prava. Ovdje prije svega želimo podsjetiti na nedavne događaje u Vukovaru i neprihvatljive izjave i postupke koji su ih pratili, ali i istaknuti kako su prava i slobode svih građana i građanki Hrvatske zajamčene Ustavom i zakonima te ih je potrebno poštivati, ali i još važnije, stvarati okruženje u kojem se poštuju bez prisile.

Ukazivati na neprihvatljivosti diskriminatornog govora znači raditi na stvaranju upravo takvog okruženja, što je cilj čijem postizanju želimo doprinijeti. Pri tome, svrha nije onemogućiti izražavanje nečijeg mišljenja ili stava, ili pak učiniti diskriminatorne stavove nevidljivima za javnost, a da i dalje postoje u svakodnevnom postupanju i komunikaciji pojedinaca, već mijenjati svijest ljudi ukazujući na vrijednosti ključne za ravnopravan i miran suživot. Tolerancija je svakako jedna od njih – možda i najvažnija.

Pučka pravobraniteljica
Lora Vidović

Komentara 9

TA
taknekak
14:53 15.11.2013.

samo nekoliko primjera o tolernaciji u drugim državama: -u francuskoj je hollandeova vlast (socijalisti) nedavno naredila izgon Roma, koji su se u velikom broju doselili iz Rumunjske i Bugarske. prije 2 godine to je već radio sarkozy i tada ga ga su socijalisti kritizirali, a sada rade isto. -u v. britaniji je vlada postavljala reklame na gradskim autobusima, na kojima su pozivale rumunjske i bugarske iseljenike, koji nemaju zapošljenje, da napuste v. britaniju -u švicarskoj je prije 2 godine na referndumu većina odlučila da se zaustavi dalje građeneje ogromnih džamija, sa visokim minaretima, stanovništvo je na jednom drugom referndumu također odlučilo da švicarska ubuduće zaustavi masovno useljenje stranaca - u njemačkoj je neonacistička grupa NSU, više od 10 godina ubijala Turke, a kako je okriveno, pojedinici iz Službe za ustavni poredak su štitili teroriste.

TA
taknekak
14:40 15.11.2013.

ovo nije normalno, koliko nas za*** u zdrav mozak... ha, ha, netolerantno društvo, ljudska prva, manjine, bla, bla, bla... a u francuskoj nationalna fronta Marine Le Pen, je trenutni najjača stranka i ta je stranka daleko desnija nego sve desnene hrvatske stranke. isto tako u tolerantnoj nizozemskoj stranka Gerta Wildersa, koja se otvoreno zalaže za izgon stranaca, iz nizozemske.

Avatar fijolica
fijolica
18:46 15.11.2013.

Ispričavam se, Nikolina Nekić

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije