Plemenita ideja Marka Perkovića, dentalnog liječnika iz Rijeke, poziv je i drugim liječnicima u Hrvatskoj da mu se pridruže. Prije dvije godine posjetio je Keniju. Zapanjen bijedom u kojoj lokalno stanovništvo živi, donio je životnu odluku - ondje otvoriti zubarsku ambulantu i pomoći im u besplatnom liječenju.
Fra Babić
Osobito ga je motivirao njegov kolega kod kojega je desetak godina usavršavao ortodonciju, američki liječnik, Teskašanin dr. Roger Alexander. On je godinama odlazio u Etiopiju i pomagao u liječnju siromašnih. Perkovićevu odluku dodatno je učvrstilo poznanstvo sa ženom iz Kenije koja je udana za Riječanina. I dosad je pomagao afričkoj djeci tražeći sponzore za njihovo školovanje.
- Htio sam i nešto više od toga, otvoriti ambulantu i besplatno ih liječiti. U Keniji sam ostvario kontakte s franjevcem iz BiH Mirom Babićem, katoličkim misionarom u Subukiju, koji me je u tome podržao. Ambulanta će se nalaziti u prostorijama katoličke misije. Za mog posjeta vidio sam sam koliko je učinio, pomaže ljudima, ima zdravstveni centar, zapravo ih održava na životu. Taj je okrug visoravan od 30-tak kilometara i ondje zapravo nema ničega. Fra Babić jedini u selu ima automobil i odlazi u dva i pol sata vožnje udaljeno mjesto Nakuru, gdje im nabavlja hranu i ostale potrepštine. Oskudica je tolika da sam, kao gost za ručak dobio šaku riže i šaku kuhanog graha i time zapravo bio počašćen. Lokalno stanovništvo takvu si gozbu ne može priuštiti. Žive u kućicama od šiblja i blata, podovi su zemljani. I škole su im takve - ispričao je dr. Prković.
Liječenje se u Keniji plaća, zbog čega je velikoj većini nedostupno, siromašni seljani nemaju zdravstveno osiguranje. Mnogo ih je bez zubiju. Perkovićeva je ideja okupiti dvadesetak liječnika iz Hrvatske koji bi u smjenama po mjesec dana odlazili u Keniju i ondje besplatno liječili.
Transport
- Već se javilo njih šest, sedam. Planiram namjestiti ambulantu i početi, pa ćemo vidjeti u što će se to razviti - kaže dr. Perković i domeće kako je od dr. Alexandera naučio mnogo i o stomatologiji i o životu.
Njegovo je geslo, kaže riječki zubar - koliko napora uložiš, toliko imaš i rezultata. Na pitanje što mu veli obitelj odgovara kako su već navikli da pomaže ljudima.Zubarska oprema koju je prikupio uskoro bi trebala krenuti iz riječke luke prema Africi i stići u Sumbuki, koji je oko 1200 kilometara udaljen od Nairobija, pa će putovanje trajati najmanje mjesec dana.
- I za transport valja skupiti novce, stajat će to oko dvije tisuće dolara - kaže dr. Peković, koji vjeruje da bi njegova zubarska ambulanta mogla biti otvorena već tijekom ljeta.
>> Splitski liječnik razvio revolucionarnu metodu liječenja bolova u kralježnici
bilo bi plemenito od tih svih ljecnika da pomazu hrvatskim siromasnim obiteljima .