Ruska vojska je posebno brzo napredovala na jugu Ukrajine, a ondje djeluju po određenom obrascu. Na dnevnom redu su uhićenja gradonačelnika, umjesto kojih na vlast postavljaju proruske političare te progone ukrajinske aktiviste i novinare. Izvještava se o uhićenjima, no mnogi govore o otmicama. Okupatori nude suradnju – i uhićuju rođake koje onda koriste za vršenje pritiska. DW je razgovarao sa žrtvama.
Svitlana Zalizetska: Bolesni otac zatvoren u podrum
Melitopol je gradić na području Zaporožja, dva do tri sata udaljen od poluotoka Krima. Ruska vojska je taj grad osvojila već u prvim danima rata, praktički bez pruženog otpora. Gradonačelnik Ivan Fedoriv je bio otet i nakon nekoliko dana zamijenjen za ruske ratne zarobljenike. Nova gradonačelnica postala je Haljna Danilčenko, lokalna političarka proruske stranke Oporbeni blok.
Svitlana Zalizetska je vlasnica lokalne novinske agencije u Melitopolu. Ona u telefonskom razgovoru s DW-om priča da joj je Danilčenko ponudila medijsku suradnju s okupatorima, no ona je odbila i napustila grad. No njezini bolesni roditelji su ostali.
- Oni su rekli da im se ništa neće dogoditi.
Kao što se ubrzo pokazalo, to je bila greška.
- 23. ožujka u sedam sati ujutro u moju kuću su došla tri ili četiri okupatora. Jedan je bio u civilu, drugi su nosili ruske vojne uniforme i strojnice. Oni su pretražili kuću, posjeli mog oca u automobil i odvezli ga na nepoznato mjesto.
Iste večeri je Zalizetsku nazvao jedan muškarac koji je govorio kavkaskim naglaskom i oslovio ju njezinim imenom. A onda je čula glas svog 75-godišnjeg oca. On je rekao da se nalazi "negdje u nekom podrumu", priča Zalizetska na rubu plača. Nepoznati muškarac joj je rekao da se treba vratiti u Melitopol svome ocu, nastavlja novinarka. Ona je to odbila i potom je veza bila prekinuta. Nakon nekoliko dana mogla je ponovo telefonski razgovarati sa svojim ocem koji je rekao da mu se ništa nije dogodilo. I onda je pušten na slobodu. Prethodno je Zalizetska izrazila spremnost prepustiti svoj medij trećim osobama. Na Facebooku je napisala da nije pristala na "suradnju s okupatorom".
Tatiana Kumok: prosvjedi na Instagramu
Na svojoj je koži metode ruskih okupatora iskusila i obitelj Tatiane Kumok. Ona je modna dizajnerica, ali njezin otac je suvlasnik lokalne medijske kuće. Njegova obitelj i tri novinara bili su krajem tjedna uhićeni i podvrgnuti višesatnom ispitivanju.
- Cilj je bio iznuda suradnje kako bi novine radile za okupatorske vlasti. Moja majka i ja smo jednostavno bile taoci - priča Kumok. Ona izvještava da su na kraju morali potpisati izjavu da nisu bili fizički zlostavljani.
- To je istina, kaže dizajnerica. Njezin otac je odbio suradnju s okupatorom i obustavio izdavanje novina i blokirao njihovu internetsku stranicu.
- Svaki dan se otima mnogo ljudi. O nekima već deset dana nema nikakvih informacija, kaže Tatiana. Ona priča da su na početku u gradu svaki dan održavani proukrajinski prosvjedi na kojima je sudjelovalo na tisuće građana.
- Nakon otmice gradonačelnika prosvjedi su prestali. Jedna prolaznica je uhićena, mladići su pretučeni", kaže Kumok i dodaje: - Opasno je biti na ulici. Zato se sad prosvjeduje na Instagramu. Građani pišu da ne žele pripasti Rusiji i da je Melitopol ukrajinski.
Ona kaže i da je 2014. godine skoro polovica stanovnika bila proruski raspoložena, ali da je ovaj rat doveo do promjene raspoloženja: - Nijednom nisam vidjela da su ruski vojnici ovdje dočekani cvijećem.
Oleh Baturin: Okupatori „neće dugo ostati"
Upravo to su očito očekivale ruske postrojbe, kaže Oleh Baturin, novinar iz Kahovke, grada zapadno od Melitopola. I taj grad je zaposjednut već u prvim danima rata. - Rusi su očito računali s time da će biti dočekani cvijećem. Oni su zbunjeni prosvjedima i u građanima vide pobunjenike.
Baturin kaže da ima osjećaj da okupatori „neće dugo ostati ovdje, oni pljačkaju i pripremaju se za uništavanje svega u slučaju povlačenja", piše DW.
I Baturin je bio otet i zadržan osam dana. Priča da ga je nazvao jedan poznanik i zamolio za sastanak. Na mjestu gdje su se trebali susresti dočekale su ga uniformirane osobe i u kombiju otpremile u policijsku postaju. On kaže da protiv njega nema nikakvih prijava.
- Na prvim saslušanjima su, pored Rusa, bili i lokalni kolaboracionisti, prisjeća se Baturin. On vjeruje da mu se netko iz kruga njegovih poznanika htio osvetiti za nešto.
- Na početku sam mislio da sam gotov. Bilo je prijetnji i nasilja, stalno sam čuo pucnjeve i kako ispituju druge ljude." A onda više nije bilo fizičkog nasilja, samo psihički pritisak. Ispitivali su ga o organizatorima proukrajinskih prosvjeda. - Jednog dana su nas jednostavno odvezli kući", kaže ovaj novinar i ističe da mu nisu nudili suradnju budući da je internetska stranica njegovih novina blokirana već početkom ožujka.
Jelcinj je Rusiju poveo prema svjetlu ali KGB ovaca je vratio u carstvo mraka,straha i smrti.