Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan u Zagrebu završava regionalnu turneju koju je započeo u utorak posjetom Bosni i Hercegovini, gdje se sastao s članovima predsjedništva, dok se dan kasnije sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu.
Njegov posjet je, između ostalog, za Večernji TV komentirao Abdullah Sencer Gözübenli, turski novinar i politički analitičar koji posljednjih godina živi u Zagrebu. On se fokusira na pitanja koja se tiču nacionalnih manjina, a specijalizira se za transnacionalnu politiku identiteta i manjinski aktivizam na Balkanu. Trenutno na finskom sveučilištu Åbo Akademi radi na doktoratu iz sociologije s posebnim fokusom na problemima manjina u međudržavnim odnosima na Balkanu.
- Pod Erdoganovom vlašću, Turska se pretvorila u prijetnju zemljama zapadnog Balkana - smatra analitičar te dodaje kako se turska vanjska politika odnosi na Erdoganove želje i tendencije koje vode prema stvaranju regionalne hegemonije.
Turski mediji, navodi Abdullah Sencer Gözübenli, većinski su naklonjeni vlasti i Erdoganove posjete zemljama Europske unije vide kao "diplomatske pobjede", a tako je i s posjetom Hrvatskoj. Osvrnuo se i na jučerašnju konferenciju za medije turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana i Aleksandra Vučića.
- Erdogan je optužio Zapad za provociranje Rusije. Inače, može to reći u relativno demokratskoj zemlji, ali njegove riječi imaju poseban odjek u srbijanskom političkom okruženju jer se Vučić slaže s njime. Kada govorimo o Turskoj, pojam "balansiranje" koristi se sve češće kada se govori o odnosima Turske i Mađarske s Rusijom - naveo je te istaknuo kako su Erdogan i mađarski premijer Viktor Orban "trojanski konji". Navodi kako autokrati poput Erdogana, Orbana i Vučića pokušavaju postati herojima mira i diplomacije tako što iskorištavaju svoju poziciju "na dvije stolice".
- Erdoganova Turska uvijek ima dogovore s obje strane u konfliktu - naveo je te dodao kako je to slučaj i s Ukrajinom i Rusijom.
Uspoređujući Erdogana s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, istaknuo je kako su obojica autokrati.
- U Turskoj još uvijek postoji opozicija, koja ne funkcionira dobro, postoje izbore, nisu slobodni, ali postoje - dodaje te se osvrće na slobodu medija.
- Prema posljednjim informacijama, 38 turskih novinara je u zatvoru. To je previše. Teško je biti novinar u Turskoj, teško je pisati čak i na društvenim medijima - navodi.
A gdje izostavi Milanovica?