Kakav je vaš osobni odnos prema velikom Rodinu? – pitamo Veronique Mattiussi iz pariškoga Muzeja Rodin, koja je uz našu Barbaru Vujanović iz Ateliera Meštrović autorica i kustosica izložbe "Rodin u Meštrovićevu Zagrebu" koja se večeras u Umjetničkom paviljonu svečano otvara za VIP goste, a sutra i za ostale ljubitelje kiparskoga velikana, kao kruna Festivala Francuske u Hrvatskoj čije šestomjesečno trajanje time i počinje.
– Ah, nije to normalan odnos – odgovara Veronique smijući se – jer Rodin više od 20 godina okupira sve moje profesionalne i životne sfere. Ta će ljubav trajati i dalje jer želim napraviti puni krug u tom istraživanju. U Umjetničkom paviljonu željeli smo napraviti retrospektivu koja pokriva sve faze Rodinova rada, od mladosti do zrelosti i modernosti za koju je zaslužan. Iako su tu Rodinova remek-djela, nismo izostavili ni poglavlje privatnog života. Pokrivaju to fotografije koje je i sam uvrštavao u svoje izložbe, kao i portreti njegovih ljubavnica – Rose Beuret koja nije bila umjetnica, a kojom se naposljetku oženio, i Camille Claudel čija se strasna 10-godišnja veza temeljila na umjetnosti. Bilo je tu još žena... – kaže Veronique ukazujući na značaj 20 izloženih crteža koji svojom erotičnošću dokazuju da je Rodin kreativnost crpio iz vlastitih iskustava.
I dok publika najviše voli Rodinov "Poljubac", kustosi i povjesničari umjetnosti, pa i Veronique, vezani su za skulpturu "Meditacija" koja, kažu, najpotpunije prenosi Rodinovu modernost. Veronique je s nama razgovarala na jučerašnjoj konferenciji za medije gdje je u Umjetničkom paviljonu izložba Rodina izronila u punom sjaju. Uz svoje političke, francuske i sponzorske goste, ravnateljica Paviljona i uz Andru Krstulovića Oparu ujedno i autorica postava Jasminka Poklečki Stošić najavila je da sutra izložbu otvara predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović, a da u ime francuske Vlade stiže Patrick Bloch.
A zahvalila je posebno i svima koji su do visokog sjaja doveli izložbu, osobito arhitektu Mariju Beusanu koji je prostorno koncipirao i oblikovao izložbu čije nas dubinske vizure vode grandioznim djelima poput "Mislioca". Remek-djelo je i sama rasvjeta koju zahvaljujemo dizajneru svjetla Deniju Šesniću, majstoru kazališne rasvjete.
Učinjeno je sve da izložba takve kategorije bude oglašena u zemljama koje gravitiraju nama, a na njezinu je turističku dimenziju ukazao i Tedi Lušetić, zamjenik pročelnika za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba, vlasnika Paviljona.
>> Meštrovićev portret Rodina, koji se čuva u Pragu, bit će prvi put objavljen kod nas
>> Svjetlo Rodinove erotičnosti
Rodin je bio ruzno pace sa ludackim sadistickim pervezijama prema svojim ljubavnicama zene takve obozavaju muskarci preziru.umjetnicki genijalac ispred svog vremena i prostora ljutska nula strpat zenu koju obozavao u ludaru to mogu samo odabrani