To vam je kao na društvenim mrežama. Jedan pošalje zahtjev, a drugi ga prihvati – sa smiješkom objašnjava djelatnica Službe za međunarodnu i međugradsku suradnju u Uredu gradonačelnika kako se začinju prijateljstva između gradova.
Kad se razmotre potencijalni benefiti od grada koji je poslao zahtjev za bratimljenje, dodaje, onda se kreće i s postupkom, ali treba imati na umu da nije riječ samo o pukom potpisivanju sporazuma, već se prijateljske ljubavi treba i držati.
Gleda se da se slažu
– Gradonačelnik je, primjerice, samo ovog mjeseca bio na Sinjskoj alki, u Kninu za Dan pobjede, posjetio je djecu iz Sarajeva koja ljetuju kao gosti Zagreba u Novom Vinodolskom, bio je na Superkupu u Skoplju, gdje je obišao i tvornicu Alkaloid čiji je najpoznatiji proizvod Caffetin – nabrajaju u službi kakve sve obveze za sobom poteže sporazum o prijateljstvu.
A Zagreb ih trenutačno, ističu, ima čak 45, s tim da je 23 sklopio upravo gradonačelnik Milan Bandić. Najnovije je s Vukovarom, u travnju ove godine, dok najstarije bratimljenje, s njemačkim Mainzom, seže još u 1967. Afrika i Australija, ne ubrajamo li Antarktiku, jedini su kontinenti na kojima metropola zasad nema nijednog prijatelja.
– Teško je da će se sporazumi ondje i sklapati iako u principu nema razloga da se to ne napravi. No, ako se ide na velike udaljenosti, nekako se uvijek gleda da se kulture barem u nekom pogledu slažu – napominju u Gradu pa dodaju kako su upravo zbog svima poznatih i za Hrvatsku važnih razloga jedini gradovi prijatelji Zagreba u SAD-u Pittsburgh i Dayton.
“Braća” duljeg staža
Što se tiče “braće” s duljim stažem, tu su i St. Peterburg, s kojim će se 50 godina prijateljstva slaviti 2018., ali i Lisabon, kojemu je 40. obljetnica 2017. U to je ime Zagrebačka filharmonija već u Portugalu imala koncert, a u studenom će se u Lisinskom zaoriti fado.
– Tehnički muzej Nikole Tesle, primjerice, također je ove godine gostovao u Rusiji. Prijateljstva se uglavnom i njeguju preko kulture, ali naravno da nije naodmet kad Zagreb posjete i znanstvenici ili gospodarstvenici iz Amerike, Azije ili Europe te prepoznaju naš potencijal ili se pak odluče na investicije – zaključuju u Gradu.