sve je legalno

Oprez, pištolje i puške ima 15.368 Zagrepčana

01.12.2011., Karlovac -  HS Produkt d.o.o. je hrvatska tvrtka za proizvodnju vatrenog oruzja. Poznata je po proizvodnji polu-automatskog pistolja HS 2000 i jurisne puske VHS koji se uspjesno prodaju na trzistu SAD pod imenom Springfield Armory XD. HS Prod
01.07.2014.
u 14:00

Od ukupne brojke legalnih posjednika oružja samo je 75 žena. Oružje se traži najčešće zbog – straha, a za dozvolu je potrebno proći psihološki pregled. Stručnjaci, pak, upozoravaju da se u isti koš, kad se počine kaznena djela, stavljaju oni koji imaju dozvolu za oružje i oni bez nje

Sport, lov i samoobrana tri su razloga zbog kojih se traži dozvola za oružje, a u Zagrebu je do lipnja ove godine registrirano 15.368 civila, među kojima su i lovci, koji su to učinili. Iako su oružje dobili oni za koje se procijenilo da su psihički sposobni, te da nisu kažnjavani i agresivni, do kraja 2013. godine baš je takvim, legalnim oružjem počinjeno 445 kaznenih djela, a pokušano njih šest.

Zaštita imovine

Strah je uzrok zbog kojega se traži dozvola za oružje, smatraju stručnjaci, a najčešće ga traže moćnije i bogatije osobe koje žele zaštititi sebe, obitelj i svoju imovinu.

– Osobe koje su moćne su i ugrožene i ono što one imaju je na meti, pa oružje i traže oni koji nešto posjeduju, a atentati i pokušaji ubojstva uvijek se rade na one moćne smatra profesor medicinske psihologije i specijalist za psihoterapiju Vladimir Gruden.

Foto: Milan Ilić

Grafika: Milan Ilić

Iako je podatak o broju građana Zagreba s dozvoljenim oružjem zavidan, pa i zastrašujući (na razini cijele Hrvatske 121.644 osoba ima legalno oružje), i iako su takvim oružjem počinjena kaznene djela, sudski vještak za hladno i vatreno oružje te balistiku, Dubravko Gvozdanović ističe da ta brojka nije zabrinjavajuća, a naročito ne u usporedbi s europskim državama.

– U Švicarskoj svaka osoba koja nije kažnjavana ima oružje, kao i u Finskoj, a kod nas ga, prema statistikama, ima tek četiri posto stanovnika, što nije puno. Osoba koja želi imati legalno oružje, ona traži i dozvolu za njega, i takve osobe ne spadaju u red kriminalaca gdje ih se često svrstava kaže Dubravko Gvozdanović.

Najveći problem je ilegalno posjedovanje oružja.

– Kod počinjenja razbojstva najčešće se u isti koš trpaju i oni koji imaju dozvolu i oni koji je nemaju, a Zakon o posjedovanju oružja ne rješava problem ilegalnog posjeda, nažalost dodao je Gvozdanović.

Većina od ukupne brojke su muškarci. U Zagrebu je tek 75 žena koje imaju puške ili pištolje, a kako navode stručnjaci, oružje je svojevrstan simbol muškosti.

Simbol muškosti

– Iako je strah najčešći razlog traženja dozvola za vatreno oružje, nije jedini. Kod muškaraca tako posjedovanje pištolja simbolizira muškost i potentnost i takvi muškarci nerijetko iskoriste to oružje u obračunu s nekim koga smatraju jačim pojasnio je Gruden.

>>Mladi se opijaju i rade nered, upadaju u vrt 
kao da je samo njihov

Komentara 7

Avatar dr. Evil
dr. Evil
08:02 02.07.2014.

to je kao da kažeš da 30% saobraćajki izazivaju pijanci a 70 % trijezni, prema tome, čuvajte se trijeznih.

Avatar Drazen Klaric
Drazen Klaric
21:30 01.07.2014.

Hm, 90% vatrenog nasilja u Hrvatskoj učinjeno je nelegalnim oružjem. Lutomirski ti si čudan momak koji je očito popio previše piva u lokalnoj prčvi i nemaš ništa što bi ti se moglo oduzeti nasiljem ili krađom. Dom je neprikosnovena svojina, a za obranu doma potrebno je nešto, jer je agresivaca sve više. Oni koji su mahali maslinovim grančicama i samo su to imali, odavno su pregaženi. Pametno i legalno da, a ilegalno oštro kazniti. Inače svako tko je prošao test i liječnički pregled za oružni list, svakih pet godina, zna da je to muka Isusova. A i košta.

BE
belimo
21:50 01.07.2014.

Veča je opasnost od desetak problematičnih tipova koji ionako imaju oružje na crno nego od svega legalnog oružja. Pa da nije bilo toga oružja na dozvolu, sa čime bi krenuli u rat prvih dana agresije???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije