Kakav je postojeći sustav zdravstvene i socijalne skrbi u Zagrebu, ali i kakve su perspektive do 2020. godine, raspravljalo se jučer na okruglom stolu u organizaciji SDP-a na Tribini grada. Socijalna i zdravstvena politika dio su Nacrta strategije razvoja Grada predstavljene prije 20-ak dana.
– Dokument je preduvjet za korištenje sredstava iz fondova EU – naglasio je predsjednik Središnjeg savjeta zagrebačkog SDP-a dr. Rajko Ostojić.
Iako Grad, smatra predsjednik Savjeta za zdravstvo dr. Dragan Korolija Marinić, ima solidne potencijale za pružanje zdravstvene zaštite, nedopustivo je da je broj pacijenata upućenih specijalistima u godinu dana porastao sa 54 na 61 posto. Slično mišljenje ima i doc. Mirando Mrsić, koji jačanje primarne zdravstvene zaštite i vraćanje svih njezinih segmenata u domove zdravlja, poput školske medicine ili rendgena, smatra ključnim.
– Uz Sv. Duh, grad treba i bolnicu “preko Save”, a domovi zdravlja trebali bi postati poliklinike koje će rasteretiti bolnički sustav – naglasio je doc. Mrsić i dodao da je uz domove umirovljenika nužno otvoriti i prvi hospicij, a palijativnu skrb osigurati kroz domove zdravlja.
Spomenka Avberšek iz SSZSSH naglasila je da se javno zdravstvo pretvara u privatno, a to je nedopustivo. U prilog tome, ističe, svjedoče podaci HZZO-a po kojima je broj privatnih poliklinika sa 81 narastao na 600 u zadnjih godinu i pol.
Ak ovak SDP-ovci nastave s ovom svojom strategijom, svi bumo pocrkali do 2020, ali glavno da bu ulica 8.maja ostala i u njoj partizančine.