Blitva osigurava nutrijente koji mogu povoljno regulirati visoki krvni tlak te blagotvorno utječe na kardiovaskularno zdravlje.
Posebno se preporučuje sportašima jer ublažava grčeve u mišićima, ali i osobama koje imaju problema s čestim glavoboljama.
Blitva se naziva i čuvaricom zdravlja. S obzirom na to da blitva spada u istu porodicu kao špinat i cikla, dijeli i iste okuse. Ima gorčinu listova cikle i blagi slankasti okus listova špinata.
Konzumiranjem blitve u organizam se unose znatne količine vitamina K koji ima važnu ulogu u zgrušavanju krvi te održava zdravlje i čvrstoću kostiju jer se pod utjecajem mikroflore u probavi pretvara u oblik vitamina koji aktivira glavni protein u kostima.
Omiljeno jelo velikog broja ljudi iznimno je hranjivo, a pripada niskokaloričnim namirnicama pa se smatra idealnom hranom za održavanje tjelesne težine.
Ako želite zadržati osjećaj sitosti, pojedite 200 grama blitve i glad ne biste trebali osjećati čak pet sati.
Blitva je bogata magnezijem, željezom, kalijem,kalcijem, obiluje ugljikohidratima, proteinima i biljnim uljima te je odlična hrana za mozak.
Neke od zdravstvenih studija o blitvi ispitivale su ljekovita svojstva lišća i korijenja, koje nije doduše jestivo, i otkrile da blitva može učinkovito smanjiti pojavu raka probavnog trakta.
Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell
Članak objavljen u znanstvenom časopisu Neurology predlaže najmanje 3 obroka tjedno zelenog i žutog povrća jer se time može za 40% smanjiti gubitak mentalnih funkcija.
Ako vam je potrebna koncentracija ili osjećate nervozu, blitva bi trebala biti vaš prvi izbor.
Ova biljka sadrži i lutein i zeaksantin – "vitamine za oči" koji djeluju tako da sprečavaju makularnu degeneraciju.
>>Ovo je hrana koja vam može spasiti život
>>Evo zašto biste danas trebali pojesti nešto od ovoga
A sve to vrijedi ako je blitva kuhana, sirova ili jedno i drugo? O tome niti riječi.