‘Bajsov plan za turizam uništava našu glazbu!’

21.04.2009.
u 16:49

Akcijski plan za turizam kojega je podržala Vlada, a koji među ostalim predviđa i smanjenje naknade za korištenje glazbe za 50 posto, zapravo je akcijski plan za uništavanje hrvatske glazbe i glazbenika i nema nikakvu zakonsku osnovu - zaključili su na konferenciji za novinare u zagrebačkom Lisinskom ogorčeni hrvatski glazbenici.

Mnoga naša ugledna imena, od Arsena Dedića i drugih poznatih autora poput Gibonnija, Nenada Ninčevića, Borisa Novkovića, Huseina Hasanefendića Husa i drugih, pokrenuli su stoga inicijativu za zaštitu glazbenih umjetnika od toga plana.

- Zamislite da vama netko dekretom od sutra smanji plaću na pola! Upravo to se dogodilo glazbenicima. Nas nitko nije uključio u izradu tog plana, on je napravljen u potpunoj tajnosti. I dok će na turizam imati tek blagi efekt, taj će plan imati velik i izrazito negativan učinak na ono što mi radimo i od čega mi živimo. Jer, ta naknada nije nikakva spomenička renta, to je osnovni, temeljni prihod glazbenika, to je kruh naš svagdašnji! - upozorio je Antun Tomislav Šaban, glavni tajnik HDS-a.

- Autorsko pravo je moje privatno intelektualno vlasništvo i po Ustavu ja imam potpunu slobodu raspolaganja njime. Od toga živim. Naknada za ZAMP ne ide u državni proračun, već na račune njihovih vlasnika i stoga ne može nikako biti predmet fiskalne politike države - istaknuo je Hrvoje Hegedušić, predsjednik Hrvatskog društva skladatelja.

A o kakvim se iznosima radi, najbolje govore sljedeći primjeri: Za sobu u dubrovačkom hotelu Excelsior u kojoj noćenje stoji oko 2000 kuna, dnevna naknada za korištenje glazbe iznosi 0,88 kuna, što je 0,04%, dok u zagrebačkom hotelu Regent Esplanade u kojemu noćenje stoji oko 1200 kuna, iznos dnevne naknade za sobu je 0,74 kuna, što je 0,07 %.

- Mi pokušavamo obraniti pravednu stvar. Nemamo frontu, osim svijesti novinara uz čiju pomoć možemo istjerati pravdu - rekao je Husein Hasanefendić Hus, predsjednik Hrvatske glazbene unije. Paolo Sfeci izrazio je veliko razočaranje što je Vlada, kako je istaknuo, "prihvatila to infantilno pisamce, koje se pravno niti ne da izvesti".

- To je čisto političko nasilje i taj bi se plan zapravo trebao zvati - uzmi siromahu i daj bogatašu - dodao je Sfeci. Tijekom presice pao je i prijedlog za prosvjedni koncert početkom svibnja, no Arsen Dedić na to je dodao:

- Tako bismo ih opet zabavljali. Nisam za koncert već za prosvjed šutnjom. Nećemo skladati, nećemo pjevati.. Bit će potpuni muk... Poželio je Arsen malo popričati i s nekim iz vladajućih struktura, s nekim tko je odgovoran za cijelu situaciju, no takvih na jučerašnjoj konferenciji za novinare - nije bilo.

- Ne postoji niti jedna država u Europi u kojoj netko drugi određuje cijenu nečijeg privatnog vlasništva, cijenu autorskog rada. U Španjolskoj su, doduše, svojedobno nešto pokušali, hotelijeri nisu htjeli plaćati naknadu za sobu. Stvar je završila na sudu, koji je na kraju presudio da je hotelska soba javni prostor i da moraju plaćati!

Hotelijeri moraju platiti wc papir da bi gostu bilo ugodnije, pa nisu tražili smanjenje njegove cijene. Glazba je tako manje vrijedna od toalet papira! Zato, nek plate glazbu, ili nek je ugase. Ljudi, pa ovo je totalni pasurd! To se u komunizmu zvalo eksproprijacija. Mi smo usred komunističke revolucije, a da toga nismo niti svjesni! Još nam samo nedostaje drug Tito. Nemojte se smijati, jer to nije nimalo smiješno - dramatičnim je tonom progovarao Sfeci.

S konkretnim prijedlogom javio se Nenad Ninčević: Ako je glazba koju mi stvaramo - roba, a hoteli je koriste i ne žele to platiti, možemo li im mi obustaviti dostavu te robe? Primimo se nečega! - poručio je Ninčević.

Ipak, glazbenici poručuju kako nisu isključivi i spremni su pregovarati, ali ne u okviru tih 50 posto. Očekuju i da ih primi premijer Sanader.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije