Citirajući "Ruke", pripovijetku Ranka Marinkovića Snježana Banović otvorila je izložbu "Dženin kabinet čuda", kojom poznata modna kreatorica i kostimografkinja Dženisa Pecotić slavi 40 godina rada. Govoreći na vratima Galerije Kranjčar u čijem se dvorištu okupilo mnoštvo zainteresiranih posjetitelja koji su činili jedinstveni spoj svijeta mode, likovnosti, baleta i drame, odala je počast maštovitoj kreativki s kojom je dugi niz godina surađivala u raznim kazališnim kućama, neumornoj radnici uz koju je i ona sama, kako je rekla, stavljala nitne na kazališne kostime i to na, kako joj se činilo, kilometre i kilometre kostima:
Nema tu vojske krojačica
– Ljudi obično misle kako Dženi samo pošalje skice u radionicu te kako iza nje stoji vojska krojačica i asistenata, a pri tome ne shvaćaju da ona gotovo sve radi sama. Radi tako i u velikim kazališnim kućama, koje imaju velike krojačnice kostima, pa je i tamo sasvim uobičajena slika da Dženi trči za nekom od krojačica i viče: "Pusti, ja ću", otkrila je Snježana Banović.
A to pravilo velikog rada i te kako je vidljivo i na ovoj izložbi, nastaloj u vrijeme lockdowna u pandemiji koronavirusa, kada je Dženisa počela izvlačiti čuda iz svojih ladica i ormara. Iz svakog eksponata na njoj jasno se čita jedinstveni spoj ljubavi i znanja koje Dženi unosi u svoj posao, u svaku svoju kazališnu ili izvankazališnu kreaciju. Tako smo na njezinim lutkama, a posebno na kostimu koji je ona nazvala Kralj Sunce, vidjeli koliko toga zna o povijesti odijevanja, povijesti umjetnosti, ali i glazbe i plesa, te koliko je snažna njezina strast prema baroku, tom razdoblju u umjetnosti u kojem baš ništa nije bilo minimalistički jednostavno, ali je baš zato taj barok svijetu dao mnogo toga čega se ni dana ne odričemo.
A vidjeli smo i koliko je daleko njezina mašta u stanju odvesti taj isti barok. U njezinu obradu baroka bile su odjevene i djevojke koje su sudjelovale u programu otvaranja, a od njezinih kreacija izloženih na lutkama nije se bilo lako odvojiti. Neke od njih u misli su prizivale čarobne baletne kostime, s čime su se složili svi iz svijeta baleta, počevši od Leonarda Jakovine, ravnatelja Baleta HNK Zagreb, do primabalerina Edine Pličanić, Ljiljane Gvozdenović i Almire Osmanović. A baš su ti eterični bijeli kostimi svjedočili i kakav odličan smisao za humor ima Dženi, jer bili su izrađeni od recikliranih vrećica, što je na njima jasno pisalo.
Počast za Anu Lendvaj
Na otvaranju izložbe govorila je vlasnica i pokretačka snaga Galerije Kranjčar, Elvira Kranjčar, koja je uz zahvalu Dženisi Pecotić odala i posebnu počast pokojnoj Ani Lendvaj, omiljenoj novinarki Večernjeg lista i cijenjenoj modnoj kritičarki. Pročitala je nekoliko Aninih misli o radu Dženise Pecotić, misli koje se nalaze otisnute u knjižici ove izuzetne izložbe, koja ostaje otvorena do 2. kolovoza.