Točno prije deset godina jedan moj prijatelj u Parizu je gledao veliku francusku glumicu Danielle Darrieux, kojoj je i posvećen ovaj tekst, kao mamu Rozu u predstavi ‘Oskar i gospođa u ružičastom’.
Poslao mi je knjigu i ja sam zamolila našeg poznatog glumca i vrsnog prevoditelja Vjenceslava Kapurala da mi ga prevede. On je to učinio fantastično. Pročitavši ga, bila sam fascinirana i dirnuta do srži, govori glumica Marija Sekelez.
Ona je upravo taj tekst, uz pomoć dramaturginje Marijane Nole, uobličila u monodramu koja će premijeru doživjeti večeras u kazalištu Žar ptica, koje je uz Kazališnu družinu Mare i koproducent predstave. Priča je to o bolesnom djetetu i, mi bismo rekli, “teti pričalici”. U Francuskoj su to gospođe u ružičastom jer, kada dolaze pričati priče i družiti se s bolesnom djecom, nose ružičaste kute.
“Autor Eric Emmanuel Schmitt zapravo je napisao filozofsku bajku punu humora koja poziva na razmišljanje i izravno propituje neke temeljne pojmove života svakog od nas kao što su sreća, ljubav, prijateljstvo, bolest, smrt, život, Bog...”, objašnjava Marija Sekelez koja je i autorica predstave u kojoj je Tomislav Krajcer suradnik za videoprojekcije, a kako je riječ o multimedijskom projektu, uz Mariju na sceni su i glas Petra Atanasoskog (kao Oskar), dok Vili Utješanović utjelovljuje Oskara u teatru sjena.
Popularna glumica ovom predstavom, nakon što je glumila i u “Famoznoj”, dokazuje da je mirovina nipošto nije “smirila”. Radi intenzivno kao i prethodnih godina koje je provela na čelu Žar ptice, a na pitanje kako je u nekoj predstavi biti “sam svoj majstor” odgovara:
“Gotovo je nemoguće naći nekog tko će u ovom ludom tempu biti uz vas i slijediti vas i vaše vizije na putu prema cilju. A za mene je ovo izazov i bit ću najsretnija ako publici prenesem impresiju koju sam ja doživjela radeći ovaj tekst.”