Interakcija s eksponatima, igrice, posljednji krici tehnologije, proširena stvarnost, digitalizirana baština... A sve to u kombinaciji s umjetnošću. Pokazalo se da je tema “Muzeji – inovacije i digitalna budućnost“ovogodišnjega četrnaestoga Noći muzeja dobitna.
Da je manifestacija, koju organizira Hrvatsko muzejsko društvo, iz godine u godinu sve omiljenija platforma za druženje, ali i alternativa uobičajenim izlascima vikendom, pokazuje i broj posjetitelja za koji se procjenjuje da je bio blizu četvrt milijuna ljudi. U samo prva dva sata više od trideset tisuća ljudi posjetilo je muzeje diljem zemlje.
Commodore kao eksponat
U epicentru sljubljivanja tehnologije i umjetnosti, točnije u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu, sinoć je svečano otvorena Noć muzeja koja je objedinila 250 muzeja i drugih baštinskih i kulturnih ustanova u više od 150 gradova i općina u Hrvatskoj. Budući da je ovogodišnja tema bila posvećena inovacijama, voditeljica Noći muzeja Dubravka Osrečki Jakelić istaknula je na otvorenju što je zapravo najveća inovacija.
– Inovacija je u smislu našeg povezivanja, spontanog i sustavnog pružanja novih proizvoda i novih oblika suradnje s našim posjetiteljima – poručila je Osrečki Jakelić. Kada je riječ o inovacijama, tehnologiji i digitalnoj budućnosti, Fakultet elektrotehnike i računarstva bio je odredište koje je sinoć u metropoli malo tko zaobišao. Svakako su na FER-U bile najveće gužve na igrama na starim Commodoreima u kojima su se za dolazak na red svađali i klinci i svi oni koji su zapravo gledali Commodore, ali ne kao muzejski eksponat.
Najmoderniji pristup
– Svake godine posjećujem manifestaciju jer sve oživi, a sve je besplatno. Ove godine mi se posebno sviđa to što u gotovo svakom muzeju postoji interakcija koja nam omogućuje da budemo konkretnim dijelom postava – rekla je Marija Stančić dok je ispisivala svoje ime na brajici u Tiflološkom muzeju u Zagrebu.
>> Noć muzeja u Karlovcu
Velika je gužva bila u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u kojem su posjetitelji mogli uživati u stalnom postavu, ali i brojnim predavanjima, dok su najsretniji, koji su na vrijeme rezervirali besplatne ulaznice, razgledavali Planetarij i Demonstracijski kabinet Nikole Tesle. Uživalo se tako u dosad najmodernijem pristupu umjetnosti, a oduševljenim posjetiteljima ne preostaje ništa drugo, nego nastaviti s posjećivanjem muzeja i mimo manifestacije. Čisto kako bi iduću dočekali u punoj spremi.