Roman “Slana zemlja” Jasmina Imamovića koji je nedavno objavio VBZ ušao je u najuži izbor natječaja za najbolji neobjavljeni regionalni roman koji je lani ponovno pokrenula ta zagrebačka izdavačka kuća. I dok se u četvrtom romanu “Molim te, zapiši” bavio srednjovjekovnom poviješću, u svom petom romanu Imamović se bavi Drugim svjetskim ratom u Tuzli čiji je gradonačelnik u nekoliko mandata.
Je li “Slana zemlja” romansirana povijest antifašističke Tuzle ili ljubavni roman smješten u ratna zbivanja.
– I jedno i drugo. Roman o ratnoj drami svih i ljubavnoj drami dvoje članova ilegalnog pokreta otpora, Envera Šiljka i Fride Laufer.
U romanu spominjete imena poput Cvijetina Mijatovića i Franje Herljevića koja su ostala u sjećanju ljudi koji pamte Jugoslaviju. Ima li u vašem romanu uopće fikcije?
– Ima. Roman je zasnovan na stvarnim ličnostima i istinitim likovima. Sve ostalo, a pogotovo monolozi ličnosti iz romana, čista su fikcija.
Juristička gimnastika
Proteklih godina antifašistička povijest ovih prostora temeljito je revidirana. Četnici su u Srbiji izjednačeni s partizanima. Hoće li ovakva vaša knjiga izazvati polemike i napade?
– Vjerojatno hoće. Roman sam zasnovao na istinitim događajima i stvarnim ličnostima, baš u znak otpora prema aktualnim pokušajima prepravljanja historije. Nestalo je ili gotovo nestalo živih svjedoka, prošlo je puno vremena i mnogi danas, različitim sredstvima manipulacije, pokušavaju naknadno promijeniti prošlost. Eto, u Srbiji su, jurističkom gimnastikom, i nekakvom rehabilitacijom, dokazanog ratnog zločinca i Hitlerova saveznika Dražu Mihailovića izjednačili s njegovim žrtvama i protivnicima, tj. s partizanima. Usprkos povijesnim činjenicama, fašista pokušavaju pridružiti antifašistima.
Je li roman vaš politički program i recept za jedino moguću budućnost Bosne?
– Roman nije moj politički program. Roman je samo roman, koji će se nekome svidjeti a nekome neće, iz jednostavnog razloga što su ukusi različiti. Kao političar, vjerujem da je Bosna i Hercegovina u antifašističkoj borbi ponovo rođena jer su ZAVNOBiH i AVNOJ, nakon duljeg vremena, potvrdili višestoljetni kontinuitet bh. državnosti. Antifašističku ideju zato smatram integrativnom i najboljom za budućnost BiH.
Neki će vas kritizirati što previše idealizirate komuniste. Ali vaša “Slana zemlja” kao da čeka nastavak priče o Mustafi Viloviću koji svemoćnoj Partiji postaje sumnjiv?
– Nisu svi antifašisti iz perioda 1941. do 1945. bili komunisti. Naprotiv, u partizanskim jedinicama komunisti su bili u manjini. Uz partizanske jedinice išli su hodže, svećenici i popovi i organizirali i vjerske sahrane. Mnogi antifašisti iz mog romana su ili JMO, kao što je slučaj s Osmanom Vilovićem ili Hadžihasanagom Pašićem, ili HSS, kao što je slučaj s Ratimirom Deletisom ili Antom Kamenjaševićem, kao i komunisti, što je slučaj s Enverom Šiljkom, Mustafom Vilovićem i drugima. Važan lik mi je muftija Muhamed Šefket Kurt, koji svakako nije bio komunist... Komuniste sam kao antifašiste hvalio, ali i kudio, što se sasvim jasno vidi na kraju romana, kada Mustafa Vilović 1946. godine vlast za koju se izborio, doživljava kao opasnost.
U knjigu ste utkali i sevdalinku “Je l’ ti žao što se rastajemo”. Je li danas vrijeme za sevdah?
Uvijek je vrijeme za ljubav
– Sevdalinka je pjesma ljubavne čežnje. Uvijek je vrijeme za ljubav. U ovom vremenu dominacije sebičnosti, predatorskog kapitalizma, pa i mržnje, ljubav nam je veoma potrebna. Ljubav je uvijek bila moja religija i moja vjera.
Je li sigurnije pisati romane o turskim vremenima i kraljevskoj Bosni, nego o Drugom svjetskom ratu čiji su akteri još živi?
– Jest.
Je li za vas Gavrilo Princip heroj ili terorist?
– Ja sam protivnik smrtne kazne, bilo kakvog ubojstva a pogotovo sam protivnik atentata.
Niste li predugo na mjestu gradonačelnika?
– Linz je imao gradonačelnika 25 godina. Isto je s Chicagom i mnogim drugim gradovima u kojima se gradonačelnici biraju izravno. To je, istina, za ove prostore neuobičajeno, ali u pitanju je na direktnim izborima pokazana volja građana i ja taj posao obavljam na osnovi njihova povjerenja koje su iskazali na slobodnim, demokratskim i direktnim izborima.
>> Jasmin Imamović predstavlja svoje romane u klubu Velvet
Ne bih imao ništa protiv, da se nije desilo da su dva-tri mjeseca prije kraja II svjetskog rata četnici ušli u partizane, presvukli se i pod krinkom partizanskog pokreta napravili Blajburg! To su bili mahom četnici u tim partizanskim redovima na Blajburgu, a za Blajburg najviše krivim Engleze! A sam Draža, on je bio krvnik nad krvnicima. Ne mogu si Englezi uzeti za pravo da oslobode Dražu da nije bio fašist! Pa valjda mi u bivšoj Jugi najbolje znamo kako su se dešavale stvari i sa Ustašama i sa Četnicima! A ne neki tamo Englezi!