Na zagrebačkom Kaptolu predstavljena je jedna od najznačajnijih crkveno-povijesnih knjiga ovoga vremena, „Rim, a ne Beograd – Promjena doba i mirna ofenziva Katoličke crkve u Hrvatskoj u Titovoj SFRJ (1975.-1984.)“, novinara, publicista i istraživača Darka Hudelista, koji je na knjizi radio deset godina.
Radi se o impozantnom istraživačkom i izdavačkom projektu, u nakladi zagrebačke „Alfe“, koji na gotovo 800 stranica po prvi puta istražuje noviju povijest crkvenog i narodnog gibanja u 20. stoljeću kroz državotvorni projekt, kako ga Hudelist zove, a koji je Crkva organizirala kao niz proslava i obilježavanja „Trinaest stoljeća kršćanstva u Hrvata“, koji je pokrenut nekoliko godina nakon gušenja hrvatskog proljeća. Hudelist, zapravo, povijesno dokumentaristički dokazuje da je upravo Katolička crkva, na čelu tada s kardinalom Franjom Kuharićem, bila najzaslužnija za demokratske promjene i prve demokratske izbore u Hrvatskoj. No, on ne ostaje samo na zbivanjima u Hrvatskoj, nego ih povezuje s globalnim događajima i dolaskom Karola Wojtyle na čelo Katoličke crkve i zbivanjima na prostorima bivše Jugoslavije.
Knjiga obiluje dokumentima, kako crkvenima, tako i onima tajnima komunističkih i obavještajnih službi, koji pokazuju svu napetost u ondašnjim odnosima komunističkih vlasti i crkvenoga vrha. Sam Hudelist kaže kako je to njegovo životno djelo, u kojemu je velikog udjela imao i pokojni don Živko Kustić, glavni urednik Glasa Koncila i jedan od kreatora crkveno-nacionalnih gibanja toga doba, koja su kulminirala Nacionalnim kongresom u Mariji Bistrici u rujnu 1984., na kojemu se okupilo oko pola milijuna vjernika.
Kaptol je bio premrezen agentima državne sigurnosti