Ministarstvo kulture Andree Zlatar Violić uvelo je interesantnu novinu u informiranju javnosti. Uz objavljivanje odobrenih programa koje će sufinancirati, objavilo je i popis odbijenih programa i to sa stavke međunarodne razmjene. Tako se na web-stranici može saznati da država neće financirati putovanja Zagrebačke filharmonije u Poljsku, Pečuh i na Ohridsko ljeto i da pisci iz Hrvatskog društva pisaca na račun države neće putovati u Singapur. VBZ-u neće biti sufinancirano hrvatsko gostovanje švedske autorice “Ledene princeze” Camille Läckberg ni makedonske književnice Vinke Sazdove. Bez državne potpore ostalo je i gostovanje HNK Varaždin u Crnoj Gori sa Šnajderovom “Enciklopedijom izgubljenog vremena”.
Što se časopisa tiče, država će ih ove godine potpomoći sa 5,6 milijuna kuna. I dok će Vijenac i Zarez i dalje dobivati 600.000 kuna, Hrvatsko slovo, koje je proteklih godina dobivalo istu svotu, ostalo je bez znatnih 200.000 kuna. A Republika i Književna republika i dalje “bratski dijele” novac i to po 150.000 kuna. Za potpore knjigama dodijeljeno je 6,3 milijuna kuna, s time da je ministarstvo želi povećati prosječni iznos za svaki naslov. Ministarstvo će od nakladnika tražiti da trideset posto od svake potpore ide autoru.
Nove knjige pišu Boris Dežulović, Zoran Ferić, Ivana Simić Bodrožić, Mani Gotovac, Viktor Žmegač, Daša Drndić, Predrag Lucić, a tu su i prijevodi Ecova “Praškog groblja” i Miltonova “Izgubljenog raja”. Što se kazališta tiše, Dubrovačke ljetne igre ostale su bez 450.000 kuna (imaju na raspolaganju 4,2 milijuna državnih kuna), dok je Splitsko ljeto ostalo bez 130.000 kuna (i raspolažu sa 1,6 milijuna kuna). Potpora Šerbedžijinu Ulyssesu iznosi 100.000 kuna.
Kako to Dubrovačke ljetne igre imaju na raspolaganju 4,2 milijuna državnih kuna, a svugdje uz natpis Igara vidimo isključivo reklamni logo telekom firme VIP? Koliko li tek VIP daje novaca?