"Zajedno stojimo, razjedinjeni padamo" poznati je politički slogan koji osnivač Pink Floyda Roger Waters, uz poruke protiv različitih oblika društvenog razjedinjavanja, ispisuje po golemim letećim svinjama koje lebde nad publikom njegovih koncerata. Prije nekoliko godina jedna od svinja nosila je i Davidovu zvijezdu, što je potaknulo val međunarodnog zgražanja u kojem su izraelski mediji Watersa označili kao "Leni Riefenstahl rock and rolla".
Od tog incidenta prošlo je pet godina, ali Waters je i dalje persona non grata u mnogim umjetničkim i političkim krugovima. Iako i sam otvoreno osuđuje antisemitizam, kritičan je prema politici države Izrael, za koju smatra da provodi rasnu segregaciju i genocid nad Palestincima, a mnogi u tome ne vide razliku. Svoj status dodatno je zakomplicirao ove godine antiratnim govorom u Ujedinjenim narodima koji je održao na poziv – ruske delegacije.
Ti argumenti bili su dovoljni da najava njegove turneje po Njemačkoj i Poljskoj, zemljama posebno osjetljivima na teme antisemitizma i rusofilije, preraste u prvorazredan politički skandal. Poljski dio turneje u međuvremenu je otkazan, a slično pokušavaju i lokalne njemačke vlasti. Grad Frankfurt u veljači je rekao kako neće dopustiti koncert "jednog od najistaknutijih antisemita svijeta", slične se zabrane spominju i u Hamburgu, Kölnu i Berlinu, a posebno je zanimljiva situacija u Münchenu. Tamošnji je gradonačelnik, za razliku od pulskoga, rekao da unatoč osobnoj želji ne može osporiti već potpisan ugovor kojim su Watersu ustupili gradsku olimpijsku dvoranu. Zbog toga su se odlučili na neobičan potez: pjevača će "trolati" plakatima kojima osuđuju antisemitizam, a postavit će ih po javnim površinama oko mjesta koncerta.
U isto su vrijeme Watersov bivši kolega iz Pink Floyda Nick Mason kao i glazbene superzvijezde Eric Clapton, Brian Eno, Peter Gabriel i Tom Morello potpisali peticiju podrške glazbeniku.