"Poezija je jezik ljudskih osjećaja." Tako glasi rečenica kojom Rupi Kaur započinje svoju knjigu "Riječ kao lijek". No da ne bi bilo zablude, ovo nije nova zbirka njezine jedistvene poezije kojom je, krenuvši s Instagrama, osvojila svijet.
"Riječ kao lijek" (Stilus, urednica Adriana Piteša, prijevod Ira Martinović, 26,90 eura) odlučila se objaviti kao svojevrsni nastavak tečajeva kreativnog pisanja koje je vodila online i na kojima ju je zapanjila kreativnost polaznika.
Prva velika pjesnikinja 21. stoljeća, koja je svoju čuvenu zbirku "Med i mlijeko" izdala sama, da bi se potom za njezine radove počele otimati moćne izdavačke kuće jer je ta zbirka pjesama postala bestseler uglednog New York Timesa, ali i pokrenula čitav novi literarni pokret, danas poznat pod imenom instagram-poezija, ovdje nudi niz vježbi koje će u svakomu tko poželi pisati (ne nužno poeziju) potaknuti kreativnost. Naravno, ona ide mnogo dalje od toga i tvrdi da su upravo te zapisane misli svojevrsni put do izlječenja. Nije pri tome puno pogriješila, jer u svakoj psihoterapiji postoji i metoda u kojoj terapeut kaže pacijentu da zapisuje svoje snove, misli, dileme... Štoviše, i liječnik koji se bavi nečijim povišenim tlakom reći će pacijentu da zapisuje vrijednosti tlaka, baš kao što će i onaj tko čovjeku pomaže oko gubitka kilograma reći da vodi dnevnik obroka. No, Rupi se i u ovim lekcijama iz kreativnosti bavi srcem i dušom, a kao i uvijek, prije svega se obraća ženama, koje se tako i tako diljem svijeta prepoznaju u njezinim pjesmama koje funkcioniraju kao svojevrsne impresije djelića ženskih života i svih turbulencija kroz koje one prolaze.
Ukratko, ovo je knjiga koja će se svidjeti mnogima, svojevrsni nesvakidašnji spoj knjiga za samopomoć i poezije, ali će svakako razočarati one koji s nestrpljenjem čekaju novu zbirku poezije Rupi Kaur. I baš kao što upozorava urednica knjige Adrina Piteša - ovo je knjiga po kojoj se mora pisati, ma koliko to užasavalo sve nas knjiške moljce.