Predrag Matvejević na barskom je klaviru hotela Esplanade zasvirao rusku pjesmu “Oči čornije” na kraju novinarskog okupljanja na kojem je najavljen Krležin dan. A taj je dan podsjećanje na 29. prosinca 1981. godine kada je prije trideset godina u bolnici u Vinogradskoj ulici umro Miroslav Krleža.
Večeras premijera filma
Matvejević je jubilej obilježio osmim izdanjem knjige “Razgovori s Krležom” koju je objavio VBZ uz kompaktnu ploču s originalnim Krležinim glasom. A večeras će u Centru Kaptol slikar, scenograf i pisac Željko Senečić premijerno predstaviti dokumentarni film o Krleži čiji je scenarij potpisao Tomislav Sabljak.
– U filmu smo snimili i svjedočanstvo Nedjeljka Fabrija koji je Krležu svojedobno oslovio kao gospodin Krleža. "Nisam gospodin Krleža, nisam drug Krleža, nisam akademik Krleža. Ja sam Krleža", rekao je tada Krleža Fabriju. A mi nismo snimili film o gospodinu, drugu ni akademiku Krleži, nego o Krleži – rekao je Senečić. Producent Interfilm na Krležin smrtni dan prikazat će sedamdeset minuta filma koji se sastoji od tri epizode po pedeset minuta.
– Iako smo imali načelni dogovor s prijašnjim vodstvom HRT-a, danas su za film zainteresiraniji u Srbiji i drugim zemljama u regiji. No, naša je dužnost najprije ga prikazati u Hrvatskoj – rekao je Ivan Maloča iz Interfilma.
Najmoćnija osoba
A o svojim doživljajima s Krležom progovorila je i Mani Gotovac. – Krleža me primio 1973. na Zrinjevcu i nije mi mogao pomoći da me vrate na posao kazališne kritičarke na Hrvatski radio iako je zvao direktora RTV-a Zagreb. A ja sam mislila da je najmoćnija osoba u Jugoslaviji. Mislim da su “Gospoda Glembajevi” naš najbolji dramski tekst u kojem je najvažniji odnos oca i sina koji vode ljubav s istom ženom.
Taj incestuozno-edipovski sukob do sada nisam uspjela uprizoriti na sceni. Nudila sam bivšem suprugu Senečiću da o tome progovorim za dokumentarni film, ali to ga nije zanimalo. Nadam se da ću o tome govoriti na skupu u HDP-u – rekla je Mani Gotovac.
Simpozij u Hrvatskom društvu pisaca u građanskoj kući Arko otvorit će predsjednik Ivo Josipović i ministrica kulture Andrea Zlatar. A tu su i znalci Krležina života i rada.
– O Krleži će govoriti i Igor Mandić koji je pisao i pamflete protiv njega. Krleža je bio čovjek jakog ega, nije bio umiljat u polemikama, ali njegovih desetak knjiga ostaju knjige trajne kvalitete hrvatske književnosti – smatra krležolog Velimir Visković.
PREMA POTREBI! Iako knjiženik,niti gospodin niti drug već prema prilikama.Gost bijele ljubićice na landranju po bijelom svijetu.A mguće da je bio buržuj samo to nije nikada htio priznati.Vozio se u skupocjenom automobilu,odnosno vozio ga je državni vozač dok smo sanjali nekakav poluproizvod iz Zastave.