Predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Zvonko Kusić sutra, 4. veljače položit će vijenac na grob utemeljitelja Akademije biskupa Josipa Jurja Strossmayera u kripti katedrale svetog Petra u Đakovu na 200. godišnjicu njegova rođenja. Akademik Kusić počast Strossmayeru odat će zajedno s đakovačko-osječkim nadbiskupom mons. Đurom Hranićem, nadbiskupom u miru mons. Marinom Srakićem te predstavnicima društvenog i političkog života, a tijekom posjeta Đakovu posjetit će i prostorije u kojima će biti smješten budući Zavod za znanstveni i umjetnički rad HAZU.
Predsjednik HAZU u srijedu će sudjelovati i na svečanoj akademiji Lik i djelo Josipa Jurja Strossmayera koja će se održati u njegovom rodnom Osijeku u Hrvatskom narodnom kazalištu, u organizaciji Grada Osijeka i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, gdje će održati prigodan govor.
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti tijekom 2015. Strossmayerov će jubilej obilježiti s više prigodnih manifestacija. U lipnju će se u palači HAZU u Zagrebu održati središnja proslava na kojoj će govoriti nekoliko istaknutih stručnjaka, a očekuje se i nazočnost najviših državnih dužnosnika. HAZU će biti suorganizator i međunarodnog znanstvenog skupa o Strossmayeru koji će se u studenom održati u Parizu na sveučilištu Sorboni.
U srijedu 4. veljače u Zavodu za znanstveni i umjetnički rad HAZU u Rijeci predavanja povodom 200. godišnjice Strossmayerova rođenja održat će akademik Petar Strčić i gospićko-senjski biskup mons. dr. Mile Bogović, a u četvrtak 5. veljače u zavodu za znanstveni rad HAZU u Varaždinu predavanje na temu Biskup Josip Juraj Strossmayer - učitelj, svećenik, mecena i dobrotvor održat će đakovačko-osječki nadbiskup u miru mons. Marin Srakić. Prigodno će biti izložene medalje, plakete i poštanske marke s likom Josipa Jurja Strossmayera, kao i preslik dopisa kojim je imenovan počasnim građaninom Varaždina.
U palači HAZU u Zagrebu do srijede 4. veljače traje izložba Strossmayerovih portreta otvorena u studenog 2014. povodom 130. godišnjice Strossmayerove galerije starih majstora HAZU. Među 20 izloženih slika i skulptura ističu se djela Vlahe Bukovca, Rudolfa Valdeca i Ivana Meštrovića. Do kraja veljače može se razgledati i izložba Svečanost otvorenja Strossmayerove galerije 1884. godine otvorena 30. siječnja povodom Strossmayerova jubileja. Izložena je zanimljiva dokumentarna građa, među ostalim i pisma koja je Strossmayer slao Akademiji i njegovi rukopisi, s ciljem oslikavanja okolnosti i atmosfere u kojima se, uz Strossmayerovu nazočnost, odvijala svečanost otvorenja Galerije i posvećenja Akademijine palače.
>> Hoće li Hrvatska dostojno obilježiti 200 godina od biskupova rođenja?