Trinaest godina violinist Guy Braunstein bio je koncertni majstor Berlinske filharmonije. Biti prva violina prvog orkestra na svijetu nije samo posao iz snova, nego i potvrda iznimnih kvaliteta koje glazbenik mora posjedovati da bi se izborio za to mjesto.
Ali, mjesto za koje bi mnogi violinisti u svijetu "ubili", Braunstein je prije dvije godine napustio. Zbog novih izazova i solističke karijere. O njegovim sposobnostima to govori još i više.
Sjajnog glazbenika hrvatska je publika već imala priliku upoznati na Zagrebačkom međunarodnom festivalu komorne glazbe, a večeras, 20. kolovoza, Braunstein nastupa na Dubrovačkim ljetnim igrama.
Međutim, premda u najavama ovakvih recitala pijanisti obično ostaju u drugom planu, u ovom će slučaju, nema uopće sumnje, Knežev dvor biti prepun obožavatelja i poklonika Itamara Golana, jednog od najboljih, a istodobno najsamozatajnijih komornih glazbenika današnjice.
Bilo da svira u većem komornom ansamblu, bilo da prati jednog solista, Golan za klavirom jamči svirački vrhunsku, a umjetnički vulkanski uzbudljivu izvedbu. Ovacije, publika na nogama... tako redovito završavaju koncerti velikih virtuoza iza kojih se Golan, na kraju, samo skromno i zadovoljno smiješi.
Izraelski pijanist već je bio gost Igara. Ostalo je zapisano oduševljenje publike nakon njegova nastupa 2009. s jednim drugim slavnim violinistom, Vadimom Rjepinom.
Ali, Golana je dubrovačka publika, hrvatska i svjetska, upoznala i zavoljela u prvom redu kao nezamjenjiva i omiljenog člana elitnog društva koje se 12 godina u Dubrovniku okupljalo na festivalu Julian Rachlin & Friends. Večerašnji koncert bit će susret sa starim prijateljem. No, da ne bi bilo zabune, kada Braunstein i Golan večeras stupe u Knežev dvor, vrlo će se dobro znati i čuti tko je glavna zvijezda večeri: Ludwig van Beethoven i njegove tri sonate kojima će dvojica sjajnih glazbenika predano služiti.
>> U iščekivanju Chopina na način Ive Pogorelića