U ponedjeljak u SC-u počinje Žedno uho, festival aktualne glazbe koji nam je u 11 godina postojanja doveo više od 200 izvođača među kojima se ističu Gang of Four, Lambchop. Calexico, The Notwist, Amon Tobin, Of Montreal, Père Ubu...
Svakome tko prepozna ova imena jasna je neprocjenjiva uloga Žednog uha na hrvatskoj glazbenoj sceni.
Proceduralna pogreška
Njihov prosvjetiteljski rad Ministarstvu kulture i Gradskom uredu za kulturu očito ne znači mnogo, jer su ih u recesijskoj 2010. godini ponovno odlučili "nagraditi" drastičnim rezanjem budžeta.
– Studentski centar dobio je 35 posto manje novca u odnosu na prošlu godinu, a glazbeni program i Velesajam kulture srezani su čak 63 posto! S tim se ne može raditi, pa odustajemo od većine projekata – kaže Nataša Rajković iz SC-a.
Dodaje da će se Velesajam kulture možda održati, ali u vrlo krnjem obliku, dok su glazbeni projekti, među kojima je i poznati N.O. Jazz festival, potpuno uništeni.
– N.O. Jazz je otkazan jer je, uz velik udarac iz Grada, zbog proceduralne pogreške ostao i bez novca od ministarstva. Nismo obaviješteni da su nas s jednog vijeća prebacili na drugo, novo vijeće nas je odbilo podržati i tako su nas nakon 10 godina jednostavno prekrižili sa svoje liste – objašnjava Mate Škugor, voditelj festivala.
Projekt Žedno uho odlučio je spasiti selidbom u rodni Šibenik jer tamo su gradske vlasti ispale mnogo sklonije urbanoj kulturi.
– Na neki način to je dobro za festival. U Šibeniku imamo infrastrukturu koja će omogućiti dovođenje jakih svjetskih imena, svih koji su kao manje poznati bendovi svirali kod nas, a sada su prerasli ono što im možemo pružiti, pa smo ih čak morali odbijati. Ne boli me, dakle, sama selidba, nego odnos prema našem radu, koji u Gradu uopće ne doživljavaju – kaže nam Škugor.
Nedostatak kriterija
Dogodilo se, kaže Nataša Rajković, da su ih iz Gradskog ureda za kulturu, ali i iz Ministarstva kulture, preusmjeravali na Ministarstvo znanosti, što je potpuno apsurdno jer oni financiraju menze i studentske domove, a ne kulturne projekte.
Odnos prema nezavisnoj kulturi posebno je vidljiv iz nesklada između mišljenja nadležnog vijeća i konačnog, odobrenog iznosa u Gradu.
– Vijeće za urbanu kulturu i kulturu mladih dalo nam je najbolje moguće preporuke, ali netko je u Gradu odlučio bez obrazloženja to ignorirati. Tjednima smo pokušavali doznati tko i zašto. Nikad nije potvrđeno, ali niti demantirano da nas je "skresala" Željka Udovičić kao produžena ruka Duška Ljuštine. Očito je problem što nemamo političke veze jer su neki privatni, komercijalni projekti poput Planet Arta prošli iznimno dobro. Transparentnih kriterija nema pa se bojimo da je kriza samo izgovor za igre s poticajima u kulturi. Recesiju bismo mogli prihvatiti, ali ovo ne možemo – zaključuje Mate Škugor.
Ajme užas :-(