film "put pod noge"

Suptilnom kritikom iranske politike mladi Panahi već je sustigao slavnog oca

MFF
07.08.2022.
u 11:48

Nove filmove recenzira filmska kritičarka Jelena Ružić

Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu... Četveročlana obitelj iz filma “Put pod noge” zaista se ni po čemu ne razlikuje od bilo koje druge sretne obitelji. Majka, otac, dva sina i udomljeni pas, koji donosi još veću dozu sreće i zaigranosti, na zajedničkom su putovanju. Između braće je velika razlika u godinama, a time kao da se scenaristički dodatno htjela naglasiti količina nježnosti, ljubavi, povezanosti i bliskosti koju ova obitelj ima. Naime, ono najmlađe dijete, posebice ako je puno mlađe, uvijek je iskrica radosti svake obitelji. Izuzetak nije ni ova obitelj, u kojoj se sve vrti oko dječarca, malenog šarmera pametnjakovića, neodoljivog majmunčića koji duhom podsjeća na Kiplingova Mowglija.

No, sve je to samo jedna strana obiteljske medalje. I to ona strana koja svom mezimcu, baš kao što je to u “Život je lijep” radio Guido svome Giosueu, stvara predivan šareni svijet unutar zaštitne kupole satkane od roditeljske i bratske brige. S druge strane medalje otkriva se pak drugi dio Tolstojeve rečenice s početka – svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način. Naime, unatoč atmosferi u autu, u kojem se čas iz svega glasa zborski pjevaju pjesme, čas svatko svakome, tipično obiteljski, ide na živce, a koja odaje dojam kao da se odlazi na neko putovanje koje treba trajati zauvijek i na kojem će stvarati prekrasne uspomene, ova obitelj krije velik strah i strepnju zbog činjenice što, iako znaju da putuju na iransko-tursku granicu, ne znaju što ih zapravo čeka niti kako će do svog odredišta točno doći. A zapravo ih čeka rastanak sa starijim sinom koji je, može se samo pretpostaviti zašto, prisiljen napustiti zemlju. Tijekom putovanja na kojem svi kao da slušaju Jesenjina koji kaže: “Smij se i kad bi plakati htio, osmjehom guši što ti duša skriva”, saznaje se i da su roditelji ostavili sve, izgubili dom te prodali auto, samo kako bi spasili starijeg sina.

Panah Panahi, za razliku od svoga oca Jafara Panahija, također redatelja, koji je zbog svoga djelovanja završio u zatvoru, ipak suptilnije kritizira represivnu iransku politiku.

Koristi pritom obiteljsku intimnost, majčino i očevo slomljeno srce te nevinost bratove nesvjesnosti situacije kao alate kojima pogađa najnježnije i najbolnije istovremeno. Pogađa u sridu načinom kako kritizirati, ali pogađa u sridu i vrtlogom emocija koje “Put pod noge” budi. Zapravo je nevjerojatno njegovo umijeće kojim tka ovu priču punu neke tužne ljepote. Primjerice, kako “pingponga” između dva svijeta jedne obitelji ili trenutak kada Panahi na samom završetku tijekom teškog obiteljskog rastanka koristi dug široki kadar koji se naizgled čini samo kao lijep prikaz lijepa sanjiva krajobraza. No, u njemu se, tako vizualno strogo statičnom, s toliko jednostavnosti stvara dinamika koja “Put pod noge” čini istinskim remek-djelom.

1. Put pod noge (Motovun Film Festival)

Drama, Iran, 93 min

Režija: Panah Panahi

Glumci: Pantea Panahiha, Hasan Majuni

2. Nema šanse (Motovun Film Festival)

Dina i Michael par je koji stoji kao prototip milenijalskog para. Kroz životni ciklus njihova odnosa – od mladenačke veze do djece i roditeljstva – prikazuju se psihološka i društvena obilježja jedne generacije. Unatoč svemu što imaju, oni su nezadovoljni. Drama s inteligentnim humornim detaljima zanimljiv je hommage svakodnevici, kojoj na trenutke u predugom trajanju nit ipak slabi.

Komedija, Njemačka, 119 min

Režija: Dietrich Brüggemann

Glumci: Anna Brüggemann, Alexander Khuon

3. Punim plućima (Pula Film Festival)

Iznenadna Olegova smrt okuplja stare prijatelje koji se nisu vidjeli godinama. Nakon ispraćaja, slijedi podsjećanje na minula vremena, ali i spoznaja o gorčini zbog života koji ih je udaljio. Dosta nepotrebnih detalja (protagonistica ima djevojku) koji su tu, kao, organski i spontano, ali zapravo odaju dojam da su stavljeni iz pomodnih razloga. Bez dubine radnje, karakterizacije likova, bez “mesa”.

Drama, Hrvatska, 92 min

Režija: Radislav Jovanov Gonzo

Glumci: Judita Franković, Krešimir Mikić

4. Tri zime (Motovun Film Festival)

U bespućima švicarskih Alpa vrijeme teče drukčije. Ne samo sporije, nego katkad se čini i neovozemaljski. U toj pastoralnoj idiličnoj atmosferi Anna i Marco naći će se pred neočekivanim iskušenjem – Marcovom dijagnozom. Gledati u vrlo sporom tempu duge kadrove ovakvih pejzaža samo je po sebi poetično iskustvo, koje ipak ne ometa ni tijek ni brzinu kojom se kreće sama radnja filma.

Drama, Švicarska, 136 min

Režija: Michael Koch

Glumci: Michèle Brand, Simon Wisler

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije